Spor Bilimleri Fakülteleri ve Fakültelere Giriş

Spor Bilimi, bir aktivite sırasında organizmada gerçekleşen değişim ile birlikte, bu aktivitenin zihinsel, fiziksel ve ruhsal etkilerini incelemeye dayanan bir bilim dalıdır. Spor bilimleri multidisipliner bir yapıya sahip olup birçok branşla iç içe ve etkileşim halindedir (fizik,kimya,tıp…).

Ülkemizde 100’e yakın devlet ve özel olmak üzere Beden Eğitimi Spor Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerde Beden Eğitimi Öğretmenliği, Antrenörlük, Rekreasyon, Spor Yönetimi,  Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü, Engelliler İçin Egzersiz ve Spor Bölümleri bulunmaktadır. Son yıllarda ülkemizde öğrencilerin Spor Bilimleri Fakültelerine olan taleplerinin artması ile birlikte, Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi gibi özel üniversiteler artış göstererek, eğitimin kalitesini hem tesisleri ile hem de kaliteli eğitim ve akademisyenleri ile arttırmayı başarmışlardır. Bu fakültelere her yıl binlerce öğrenci alımı yapılır. Lisede son sınıf öğrencileri veya liseden mezun olmuş insanlar, yaş farkı gözetilmeksizin, Türkiye’nin her bölgesinde bulunan bu fakültelerin sınavlarına girebilmektedirler. Beden Eğitimi Spor Bilimleri sınavına katılmak için, ÖSYM’nin her yıl düzenlediği TYT sınavına girip, sözel, sayısal veya eşit ağırlık puanlarından herhangi birinden  baraj puanı olarak minimum 150 puan alınması gerekir. Her üniversite okuluna alacağı öğrenciler için, alacakları bölümlere göre bir baraj puanı belirlemektedir. Geçen yıl yapılan düzeltmeye göre sadece Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünün baraj puanı YÖK tarafından belirlenmiştir. Beden Eğitimi Öğretmeni olmak isteyen öğrencilerin TYT sınavından alacağı puana göre, TYT veya YTYT sıralama bazında ilk 800 bine girme zorunluluğu getirilmiştir.

Bu baraj puanlarını alan herkes Spor Bilimleri sınavlarına girme hakkı kazanmış olur. Her üniversitenin komisyonu tarafından belirlenmiş bir alım sınavı bulunmaktadır. Üniversiteler; koordinasyon parkuru, koşu testleri, sıçrama ve esneme testleri, sporcu özgeçmiş değerlendirmesi vb. değerlendirmeler yaparak öğrenci alımını gerçekleştirebilmektedirler. Komisyonlar tarafından yapılan bu sınavlar sonrasında başarılı olan öğrenciler Spor Bilimleri Fakültelerinde ( bazı üniversitelerin yapısı hala Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu olarak devam etmektedir) 4 yıllık eğitimlerini almaya hak kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir