Sınav Sistemlerinden Örnekler


                     MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Marmara Üniversitesi’ nin özel yetenek sınavında branş sistemi sınavı uygulanmaktadır.

Bu branşlar;

Atletizm(Dalları), Badminton, Basketbol jimnastik (Artistik-Ritmik), Futbol, Güreş, Golf, Judo, Hentbol, Karate-do, Kürek/Kano, Masa tenisi, Su altı Can kurtarma, Tekvando, Tenis, Voleybol ve Yüzme branşlarından birinin seçimli olarak branşa özel parkurların uygulanması şeklinde yapılmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü sınavı ise iki ayrı spor dalı seçilerek yapılır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne başvuracak adayların sınava girecekleri spor dalında lisanlı sporcu olmaları şarttır. Tescilli ve en az üç farklı yarışma sezonuna ait 3 (üç) kez vizeli lisansa sahip olmaları gerekmektedir. Marmara Üniversitesi’ne müracaat edecek adayların YGS ham puanının en az (215) olması gerekmektedir.

sinav-ornekleri1gorsel1    sinav-ornekleri1gorsel2


KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ 

Kocaeli Üniversitesi ’nin özel yetenek sınavı 2 aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşama sınavında adaylar 25 metrelik yüzme havuzunda 25 metreyi yardımcı malzeme kullanmadan dört teknikten istediği teknikle yüzerek en geç 40 saniye içerisinde tamamlamak zorundadır. Aday başladığı teknikle bitirmek zorundadır. Tamamlayamayan aday elenir.

Yüzme sınavı sırasında herhangi bir nedenle havuz tabanına, kulvar ayraçlarına ya da duvara dokunan aday diskalifiye edilir. Yüzücü bonesi kullanmak zorunludur ve FINA kuralları geçerlidir Bu aşamayı geçen aday ikinci aşama olan koordinasyon testine girmeye hak kazanır.

Kocaeli Üniversitesine başvuracak adayların YGS ham puanının en az (240) olması gerekmektedir.

sinav-ornekleri2gorsel1


İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Üniversitesi özel yetenek sınavı, adayların kondisyonel (kuvvet, sürat, dayanıklılık ve esneklik) ve koordinatif (denge, reaksiyon, yer değiştirme, yön bulma ve ritim) özelliklerinin farklı spor branşlarına hitap edecek biçimde ölçülmesi şeklindedir.

Ayrıca kuramsal sınav uygulamaktadır. Bu ( 100 ) puan üzerinden değerlendirilen çoktan seçmeli bir test sınavıdır. Test sınavı soruları genel kültür, spor genel kültürü ve yüksek okulda ağırlıklı olarak okutulan spor branşları hakkındaki özel sorulardan oluşur. Test sınavında yanlış doğru götürmez. Sadece doğru yanıtlar değerlendirmeye alınır. İstanbul Üniversitesi ne müracaat edecek adayların YGS ham puanının en az (215) olması gerekmektedir.

BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi özel yetenek sınava girecek erkek adayların 2900 metrelik Cooper koşusunu 12 dakikada, bayan adayların 2400 metreyi 12 dakikada geçmeleri gerekmektedir.Bu aşamayı geçen adaylar seçtiği bölümlere göre kuramsal sınav yada koordinasyon sınavına tabi tutulacaktır. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesine başvuracak adayların YGS ham puanının en az (185) olması gerekmektedir.

sinav-ornekleri3gorsel1