Hızlı İtme / Kesme Teknikleri

İtme/kesme vuruşu bir atak vuruşu olarak tanımlanmaz ve genelde topu oyunda tutmak amacıyla yapılır. Bunun sebebi basittir. Bu tür bir vuruş yapıldığı zaman, top üzerindeki kesme falso topun yükselmesini sağlar ve bu yüzden hızlı vurmak zordur. Hızlı vurduğunuz zaman top yükselerek masa dışına çıkar. Bu sebeple çoğu oyuncu rakiplerine hata yaptırmak veya rakibin zayıf atak yapmasını sağlamak için yaptıkları itme/kesme vuruşlarında topa hızlı vurmak yerine daha fazla falso vermeyi tercih ederler.

Rakibi zayıf atak yapmaya zorlamak için yapılan bu vuruşlarda sadece kuvvetli falso vermek yerine, arada bir hızlı itme/kesme vuruşu yapmak rakip için şaşırtıcı olur. Sürpriz bir hızlı itme/kesme vuruşu genelde rakibi zayıf bir vuruş yapmaya zorlar ve gelen topa dönerek hızlı bir forehand vuruşu ile atak yapıp sayı almanızı sağlar. Şimdi bu vuruşun nasıl yapıldığını görelim.

Birinci adımda topla temas en üst zıplama noktasında olmalıdır. Raketiniz topa orta kısmından temas ederek ileriye ve aşağıya doğru bir hareketle sürtünerek kesme falso vermelidir. Bu vuruş top düşerken topun daha alt kısmına vurularak yapılan normal kesme vuruşundan çok farklıdır.

Bu vuruşu çalışmak için Newgy robotunuzu masanın her yerine kesme vuruş yapacak şekilde ayarlayın (tarama ayar pozisyonları 3 ve 4 olmalı). Gelen toplara normal kesme vuruşu yapın, arada bir de aniden hızlı kesme vuruşu yapın. Her iki vuruşu da çok iyi yapıncaya kadar çalışın. İyi şanslar ve iyi kesmeler.

Önemli Not: Bu vuruşu yan falso da eklemek daha da etkili olmasını sağlar. Maç sırasında bu vuruşu yaptığınız zaman dönen topa atak yapmaya çalışın.

Bu vuruşun temel özellikleri

Vuruş Özelliği Normal itme/kesme Hızlı itme/kesme
Zamanlama Top düşerken Üst zıplama noktasında
Topla temas noktası Topun alt kısmı Topun ortası
Topla temas şekli Sürtünme Sürtünme

(Editor’ün Notu: Bu vuruşu öğrenmede sorun yaşıyorsanız, robotu topları 30-45 cm yükseklikte atacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde hata yapma payınız azalacaktır. Bu vuruşa alıştıkça yavaş yavaş topun daha alçaktan atılmasını sağlayın. Son aşamada ise file hizasındaki toplara da bu vuruşu kolaylıkla yapabilmelisiniz.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir