Trialton’un Türkiye’deki Tarihçesi

TRİATLON’UN TÜRKİYE’DEKİ TARİHÇESİ

Ülkemizde Triatlon ilk kez 1988 yılında Eskişehir’de o zamanki adıyla Beden Terbiyesi bölge Müdürlüğünün organizasyonunda gerçekleştirilmiştir.

Daha sonra Alanya’da Sporun Turizme katkısını yurtdışında gören bir kısım spor severin çabaları ile İlk olarak  17 Ekim 1991 tarihinde Uluslararası boyutta bir organizasyon düzenlemiş bu organizasyon yerli ve yabancılar tarafından  olumlu eleştiriler almasının akabinde geleneksel olarak düzenlenmesine karar  verilmiş ve günümüze kadar giderek gelişen bir konuma ulaşmıştır.

Alanya’daki olumlu gelişmemin Devlet desteğinde sürmesini sağlamak ve yapılan organizasyonun sadece Alanya ile sınırlı kalmaması için Triatlon Sporu 1994 yılı sonunda Bisiklet Federasyonuna bağlanmış ve 2000 yılına kadar faaliyetlerini Bisiklet federasyonu bünyesinde sürdürmüştür.

Türkiye Triatlon Federasyonu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma kurulunun almış olduğu karar ile 2000 yılında Triatlon’ u Bisiklet Federasyonundan ayırarak,  22 Aralık 2000 tarihinde Triatlon Federasyonu  kuruldu. 

Kuruluşunu takiben Antrenör ve Hakem kursları ile Ülkemizin Alanya ,Erdek, Çeşme, Marmaris, İstanbul, Sapanca, Eğirdir, Kızkalesi  gibi muhtelif yerlerinde  organizasyonlar gerçekleştirildi.

Uluslararası Alanya Triatlon’ u  Avrupa kupasının Final etabı konumuna ulaşırken Uluslararası Erdek Triatlon’ u  ITU  takvimine girerek geleneksel hale dönmüştür.

TRİATHLON’NUN DÜNYADAKİ TARİHÇESİ

Triatlon yarışmalarının tarihçesi 1978 yılında başlıyor

İlk Tiriatlon yarışı 18 şubat 1978 de Hawai adalarında Waikiki plajında yapılmıştır.

Cesur deniz komandosu John COKLİNS Waikiki yüzme yarışları, Hawai adası çevresinde yapılan bisiklet yarışı ile Honolu maratonunu birleştirmek fikri ile ortaya çıkıyor. ve bu rüyası destek bulunca daha sonra yeni bir spor dalı olarak kabul edilerek, ilk Triatlon yarışmasına 15 kişi katılmış ve 12 kişi yarışı bitirebilmiş kazanan 11.46.58 derecesi ile Gordon HALLER 1.olan ilk Triatlon’ cu olmuştur.

Uluslararası Olimpiyat komitesi Triatlon’u 1994 yılında Yaz oyunlarına ekledi. Olimpik yarışmalarda uygulanacak kurallar Uluslararası Tritlon birliğince belirlendi. Buna göre; 1.5 km yüzme, 40 km bisiklet, 10 km koşu yarışmaların standardı oldu.

Triatlon favori ülkeleri arasında ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere yer almaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir