Doğru Bilinen Yanlışlar

Spor akademilerinden mezun olan öğrencilerin iş olanaklarını kısıtlı mı?

Aksine birçok bölümden çok daha avantajlıdır. Öğrencilik yıllarında özel sektörde birçok alanda çalışırken, mezun olduktan sonra eğer kamuda çalışmak isterlerse, diğer bölümlerle karşılaştırıldığında çok düşük sayılacak puanlarla atamaları yapılmaktır. Ayrıca atamalarda son 10 yılın en çok kontenjan ayrılan bölümleri arasında yer almaktadırlar.

Örneğin 2010/1 atamalarında;
Beden eğitimi ve spor öğretmenleri,

en düşük 75,117 puanla,
Spor yöneticileri,
en düşük 67.326 en yüksek puan 73.685 puanla,
Antrenörler ise,
en düşük 69.284 en yüksek 70.793 puanla

Atanmıştır. Daha detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler ÖSYM’nin web adresinden ve çeşitli eğitim sitelerinden konuyla ilgili araştırma yapabilirler.

 

Sınavlar Adil Olmuyormuş Neden Gireyim ki?
Birçok öğrenci, yetenek sınavlarının önceki dönemlerde adil olmadığını, ya da adam kayırma olduğunu ima ederek sınavlara girmeyi düşünmemektedirler.
Hâlbuki günümüz sınavlarını incelediğimiz zaman video çekimli sınav kayıtları ve fotosel kronometreli bilgisayardan anında sonuçların alındığı sınavların yapıldığını, bu kaygılarının gereksiz olduğunu göreceklerdir.
Öyle bir şey olsaydı 2008 yılında 19 farklı üniversitede sınava hazırlayıp kazandırabilir miydik? Bunun takdirini siz değerli öğrenci ve velilerimize bırakıyoruz.
Öğrencilerimizin çoğu E.A. veya Sayısal bölümden hazırlanmaktadır. Örneğin YGS’ ye girmiş bir
eşit ağırlık öğrencisini ele alalım. Sayısal puanı 200, eşit ağırlık puanı 240, Sözel puanı 280 olsun. Aldığı 240 puanla 4 yıllık bir fakülteye girmesi mümkün değildir.
Özel yetenek sınavında aldığı en yüksek puan olan 280 puan ele alınacağı için doğru bir danışmanlık hizmeti aldığı takdirde 4 yıllık Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına %90 yerleşebilir.