Tenisçi Dirseği

Tenisçi dirseği adı verilen hastalık (lateral epicondylitis) 100 yıldan daha fazla bir süredir doktorlar tarafından bilinmektedir. Zamanımızda tenis oynayanların hemen hemen yarısı bu sorunu yaşamaktadırlar. İşin enteresan tarafı ise tenisçiler bu hastalığa yakalananların yalnızca %5 ini oluşturmaktadırlar ve bu da hastalığın halk arasında bilinen isminin uygunluğu konusunda şüpheleri ortaya çıkarmaktadır.

Tenisçi dirseği ile karıştırılan 2 tane daha benzer hastalık vardır. Bunlar; golfçü dirseği ve Bursit’dir. Tenisçi dirseğinin detaylarına ve tedavi yöntemlerine başlamadan önce, bu 3 hastalığın belirleyici özelliklerine kısaca bakalım.

Tenisçi Dirseği

(Lateral Epicondylitis)

Golfçü Dirseği

(Medial Epicondylitis)

Bursit
Dirseğin dış kısmı Dirseğin iç kısmı Dirseğin arkası
Sebebi ve Belirtileri

Dirseğin dış kısmında ağrı başlaması. Bu ağrı dirsek kemiğinin olduğu yerde veya alt kısmında önce hassasiyet ile başlar ve sonra ağrı yavaş yavaş artar.  Bir şeyi kavrama, taşıma ve kaldırma gibi hareketler sorun yaratır.

Sebebi ve Belirtileri

Golfçü dirseği de tenisçi dirseğine benzer. Ağrı ve hassasiyet dirseğin iç kısmında veya dirsek kemiği civarında hissedilir.

Sebebi ve Belirtileri

Genellikle eklemlerin aşırı bükülmesi veya dirseğin ucuna düşme- çarpma sonucunda doğrudan darbe gelmesiyle oluşur. Genelde bir şişme görülür ve eklemin arkasında ağrı olur.

     

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri

 • Kolun üst kısmında dirseğin hemen dış ve alt kısmında oluşan ağrı. Yaygın olarak bu ağrı dirsekten kol boyunca bileğe doğru vurur.
 • Bir şeyler kaldırırken veya kol bükülüyken ağrı hissedilmesi veya bir şeyleri kavrarken (kahve fincanı gibi küçük şeyleri bile) ağrı hissedilmesi.
 • Kolun dirsekten alt kısmını iyice gerinerek ileriye doğru uzatmada zorluk yaşanması (dirsek iç kısmındaki kas, tendon ve iç bağlarda oluşan hararet arması, kızarıklık ve şişme gibi vücut reaksiyonlarından dolayı).
 • Tipik olarak 6 ile 12 hafta arasında süren ağrı. Rahatsızlık hissetme ise 3 haftadan birkaç yıla kadar sürebilmektedir.

Tenisçi dirseğinin oluşmasına tendonlarda ve kas kenarlarındaki minik kesikler veya yırtılmalar sebep olmaktadır. Bu tür sakatlıklar iyileştikten sonra aynı yerde tekrar eden sakatlıklardan dolayı bu bölgede kaba ve granüler bir doku oluşur ve komşu dokularda da kalsiyum birikir. Collagen isimli protein zarar gören bölgeden sızarak vücut reaksiyonu ve şişmeye sebep olur. Bunun sonucunda oluşan baskı kan dolaşımını engelleyip koldaki kasları kontrol eden ana sinirlerden birisi olan radyal siniri sıkıştırabilir.

Kasları kemiklere bağlayan tendonlar kasların aldığı miktarda kan ve oksijen alamazlar. Bu yüzden iyileşmeleri de daha uzun süre alır. Bazı tenisçi dirseği rahatsızlıklarının düzelmesi yıllarca sürebilir. Ama vücut reaksiyonundan oluşan kızarıklık ve şişlik genelde 6 ile 12 hafta içinde normale döner.

Bir çok tıbbi kitap tenisçi dirseğini, genelde doğru olarak, bir çeşit tendonitis şeklinde tanımlar. Fakat dirsek eklemindeki kaslar ve kemikler de işin içindeyse o zaman bu duruma epicondylitis adı verilir. Eğer ağrıyı kolunuzdan aşağıya doğru dış kısım yerine dirsek ekleminin hemen arkasında hissediyorsanız bu bursit de olabilir. Bu ağrı eklemdeki yağlayıcı keselerin reaksiyon göstermesinden oluşur. Tenisçi dirseğinde hemen hiç görülmeyen şişme görürseniz o zaman diğer hastalıkları da araştırmak gerekir.

Tenisçi Dirseğinden Kurtulmak

Tenisçi dirseğinden kurtulmanın en iyi yolu kolunuzu rahatsız eden şeyleri yapmamaktır. Bu hafta sonu zevk için tenis oynayanlara uygun bir tavsiyedir fakat işçiler, bürolarda çalışanlar veya profesyonel sporcular için pek uygun değildir.

Standart ve alternatif tedavi yöntemlerinin en etkili temel tavsiyesi aynıdır : Ağrı geçinceye kadar kolun dinlendirilmesi, sonra kaslardaki gerginliği ve stresi yok etmek için masaj yapılması ve tekrar sakatlanmamak için bu bölgenin kuvvetlendirilmesine yönelik egzersiz yapılması. Eğer bu sorunu başınıza açan aktivitelere geri dönüyorsanız, aktiviteye başlamadan önce en az 5 – 10 dakika yavaştan başlayan dirsek esnetme ve ısıtma hareketlerini mutlaka yapınız. Sık sık da kolunuzu dinlendiriniz.

Tenisçi dirseğinin tedavisi için ilaçlar, iğneler ve ameliyat gibi çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat dirsek ekleminizi zorlamaya devam ederseniz ağrı tamamen geçmeyecektir. Yeteri kadar dinlendirmezseniz tekrar sakatlanma kaçınılmaz olacaktır.

Eğer dinlenme, ilaç ve egzersiz ile tedavi sağlanamıyorsa o zaman ameliyatı düşünmenizi gerekebilir. Hastalığın bu aşamaya gelmesi nadiren olmaktadır (toplam hastaların %3 ü).

Tenisçi dirseği hastalığını atlattığınızı düşünseniz bile kolunuza bebek muamelesi yapmaya devam etmeniz gerekir. Dirseğinizin yoğun olarak kullanılacağı aktiviteye başlamadan önce daima 5-10 dakika ısınma hareketleri yapınız. Eğer dirseğiniz civarında kuvvetli ağrı hissederseniz hemen dirseğinize 15-20 dakika buz uygulayıp doktorunuzla temasa geçiniz.

Önleme

Tenisçi dirseğini önlemek için :

 • Bir şey kaldırırken avuç içiniz vücudunuza dönük olsun.
 • El ağırlıklarıyla kuvvetlendirme çalışması yapın. Dirsek bükülü ve avuç içi yere bakacak şekilde bileğinizi tekrar tekrar bükün. Eğer ağrı hissederseniz durun.
 • İlgili kaslarınızı yoracak aktivitelerden önce kaslarınızı gerdirin. Bunu yapmak için kolunuzu iyice gergin tutun ve avuç içiniz dışarıya doğru baksın. Sonra elinizin parmak uçlarını diğer elinizin parmakları ile tutup nazikçe geriye doğru kaldırın.

Uyarı! : Tekrar etmesini önlemek için :

 • Dirsek ekleminizi zorlayan aktiviteleri bırakın veya değiştirin. Eğer devam etmeniz gerekiyorsa aktiviteye başlamadan önce mutlaka 5-10 dakika ısınma hareketleri yapın. Aktivite bittikten sonra da buz koyun. Aktivite sırasında sık ara verin.
 • Dirseğinizin hemen altına bir destek bandı takın. Eğer bu bant ağır kitap gibi objeleri kaldırmanıza faydalı oluyorsa kullanmaya devam edin. Bu tür bantlar kan dolaşımını azaltıp iyileşmeyi engelleyebilirler. Bu yüzden tenisçi dirseği tamamen geçtikten sonra kullanılmalıdırlar.

Ne zaman doktorunuza gitmelisiniz ?

 • Ağrı birkaç günden fazla sürerse; tendonların kronik şişliği kalıcı hasarlara sebep olabilir.
 • Dirsek eklemi şişmeye başlarsa; tenisçi dirseğinde şişme nadiren olur. Bu durumda sizde başka bir hastalık olabilir.

© 1998-2000 Biomax Health Products, Inc.

www.tennis-elbow.net

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfadaki bilgiler genel türde ve sadece konuyla ilgili bilgi vermek amacıyla tercüme edilmişlerdir. Hiçbir şekilde tıbbi tavsiyenin yerini alacak bilgiler değildir ve sporla ilgili sakatlıklarda daima sporla ilgili sakatlıklarda uzman tıbbi personel ile temasa geçilmelidir. Bu sayfadaki bilgilerin kullanımı kendi riskiniz altındadır ve bu yazıyı yazanlar veya tercüme edenler hiç bir şekilde sorumlu tutulamazlar.

Tercüme: Ertan PATIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir