Spor Liseleri ve Spor Liselerine Giriş Sınavları

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 8’i Tematik olmak üzere toplamda 74 adet Spor Lisesi bulunmaktadır. Tematik spor liseleri, okulun bulunduğu coğrafi şartlara, tesis durumuna, ekonomik imkanlara ve sporcu portföyüne göre belli branşlarda temalaştırılmaktadır. Örneğin Sakarya Spor Lisesi Su Sporları (kano, yelken, kürek) temasını taşırken; Foça Spor Lisesi Futbol temasını taşımaktadır. Spor liselerinde ağırlıklı olarak spor temelli dersler verilmektedir.

Ülkemizde spor liselerine alımlar MEB yönergesi çerçevesinde sınav ile olmaktadır. Ortaokulu bitiren öğrenciler yaz döneminde okulların belirlediği tarihlerde belirlenen kriterler çerçevesinde sınava katılım sağlarlar. Sınav baraj puanı 50 puandır. 50 puanın altında puan alan öğrenciler diskalifiye olurken, sıralama 100 puandan geriye doğru yapılarak, okulun belirlediği kontenjan sayısı kadar öğrenci alımı yapılır. Sınavda 50 puan ve üzeri puan alanların sınav puanının %70’i kullanılırken, ortaokul başarı puanının %30’u kullanılmaktadır. Başarılı olan öğrenciler spor liselerinde okumaya hak kazanır. Aşağıda verilen tablo spor liselerine alım yapılırken kullanılan ölçektir.

Bu tablo dışında Tematik Spor Lisesi olan okullar kendi temalarına göre bir sınav ölçeği belirleyebilme hakkına sahiptirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir