Masa Tenisinin 10 Vazgeçilmezi

 

 1. Hangi stilde oynamak istiyorsanız o stilde oynayın. Başkalarının size nasıl oynamanız gerektiğini söylemelerine izin vermeyin. Ama oyununuzu geliştirmek için tavsiyeleri dinleyin. Stiliniz kişiliğinizin bir uzantısı olabilir. Oyunda ne kadar çeşitli stil kullanılırsa oyun o kadar zenginleşir. Oyuna bir şeyler katın.
  Kendinizden başkası olmaya çalışmayın
 2. Taktik ve vuruş seçeneklerinizi kısıtlamayacak istediğiniz ekipmanla oynayın. Becerilerinizin  üzerinde ekipman kullanmayın. Diğer ekipmanların oyun özelliklerini bilin.Anahtar denemektir.
 3. Servisleri karşılamak, sayı almak, maçlar, rakiplerin ekipmanları, rakiplerin stilleri, rakiplerin davranışları, rakiplerin taktikleri, veya bunun gibi şeylerde taktik ve karşı taktikler geliştirin. Maçlardan önce, maç sırasında ve maçlardan sonra düşünün.
  Akıllı olun.
 4. Başkalarına saygı duyun ve size de saygı gösterilmesini isteyin. Rakibi kızdıracak, korkutacak veya rahatsız edecek taktikler kullanmayın. Her sayıda CHO! diye bağırmayın. Birisi sizinle oynamak isterse reddetmeyin. Oyundan zevk almaya çalışın ve başkalarının da bu zevkten kendi paylarını almalarını sağlayın. Diğer oyunculara yardım edin ve tavsiyelerde bulunun.Ve nazik olun.
 5. Kazanmayı öğrenin. Kaybetmeyi de öğrenin. Hatalarınızı, zayıflıklarınızı ve yenilgilerinizi kabul edin ve kaybedince şikayet etmeyin. Hak ettiğiniz için kaybetmişsinizdir.Alçakgönüllü olun.
 6. Şans diye bir şey yoktur. Toplara vurdukça sizin toplarınız da fileden gidecek veya kenara çarpacaktır. Rakibiniz topu fileden gelir veya kenara çarparsa sızlanmak yerine bu topları kurtarmayı öğrenin.Kendinizi odaklayın.
 7. Stilinizi ve tekniğinizi geliştirin. Zayıflıklarınızı geliştirmek kuvvetli taraflarınızı geliştirmekten daha kolaydır. Akıllı bir rakibin sizin zayıf noktalarınızı kullanacağını unutmayın. Önce neye çalışacağınıza, sonra niye ve nasıl yapacağınıza karar verin ve ondan sonra çalışın.Topu oyunda tutmayı öğrenin.
 8. Kurallar ve ekipmanlar bazı ekipmanlara avantaj sağlayacak şekilde değişecektir.  Siz de kendi ekipmanınızı değiştirebilir veya dezavantajlarını kabul edip oynamaya devam edebilirsiniz. Stiliniz yeni kurallardan zarar görmüş veya dezavantajlı duruma düşmüş olsa bile yine de kazanabilirsiniz. Yalnız biraz daha zor olacaktır.
  Hiçbir zaman sızlanmayın.
 9. Başkalarına avantaj sağlayan ekipman yoktur. Hiçbir stil spor için kötü değildir. Hiç bir oyuncu daha iyi veya daha kötü bir atlet değildir. Ve tabii ki sizin kimseyi yargılamaya hakkınız yoktur. Bunun aksini düşünüyorsanız bu sporu bırakın.
  Nazi olmayın.
 10. Saygı duymanız gereken tek kural oyunun kurallarıdır. Bunlar bu oyunun nasıl oynanması gerektiğini belirten kurallardır. Bunları okuyun, bunlara uyun ve uyulmasını sağlayın. Bu kuralları kendi avantajınıza kullanmaya çalışın.
  Ama kural dışına çıkmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir