Besyo Sınavlarına Nasıl Hazırlanabilirim?

Her üniversitenin sınavı farklı tarihlerde yapılmaktadır; fakat bazen aynı tarihlere rastlayan özel yetenek sınavları ile de karşılaşabilirsiniz. Sınav uygulamaları genelde her yıl AĞUSTOS – EKİM ayları arasında gerçekleşir.

BESYO SINAVLARINA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?

BESYO hazırlık antrenmanlarını 3 süreçte değerlendirebiliriz. Bu süreçler :

  1. Genel hazırlık dönemi
  2. Özel hazırlık dönemi
  3. Performans dönemi

Genel hazırlık dönemi: Bu dönemde aerobik kapasiteyi arttırmak temel esastır. Bu çalışmalar genellikle uzun süren düşük tempolu koşulardır. Burada temel amaç vücudun dayanıklılığı arttırmaktır. Bu dayanıklılık daha sonraki özel çalışmalara zemin hazırlar ve özel çalışmalardan alınan verimi arttırır. Genel hazırlık dönemi ve özel hazırlık dönemi çok iyi periyotlandırılmalıdır.

Özel Hazırlık dönemi: Öğrenciler mevcut durumları çerçevesinde uygun oldukları özel antrenmanlara tabii tutulurlar. Herkesin özellikleri birbirinden farklı olduğu için özellikleri birbirine yakın olan sporcular birbiriyle çalışabilir ama özel antrenman sürecinde herkese aynı çalışmayı yaptırmak doğru değildir.

  1. Performans Dönemi: Özel antrenmanların en son bölümü oluşturur. Performans bölümünün amacı sınav trafiğinde performans düzeyini korumak ve sınav zamanı performansı zirveye çıkarmaktır. Bu ekstra uzmanlık ve bilgi isteyen bir olaydır. Yapılan her çalışmayı koşu, parkur veya branş olarak adlandıran ve temelinde neyin yattığını bilmeyen öğrencinin bu çalışmaları dışarıdan profesyonel bir müdahale olmadan içgüdüleriyle yapmasını beklemek olanaksızdır.

SONUÇ OLARAK;
Adayların girecekleri sınavlara önceden hazırlanması gerekmektedir. Bazı sınavlara bir iki aylık hazırlık dönemi yeterli iken bazı sınavlara ise dört beş aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanın o efor düzeyine ulaşmış olması gerektiğindendir. Yarışmacı kişilikli olmanız size yetecektir. Gerisi TYT’ den alacağınız puanlara kalmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir