Pöh Nasıl Olunur?

İçerik

  1. PÖH Nasıl Olunur?
  2. PÖH Ne Demek?
  3. PÖH Boy Sınırı
  4. PÖH Eğitimi Nerede Veriliyor?

PÖH Nasıl Olunur?

Pöh” terimi, Türkiye’deki Polis Özel Harekat birimini ifade eder. Polis Özel Harekat, ülkenin güvenliğini sağlamak ve kamu düzenini korumak amacıyla oluşturulmuş özel bir polis birimidir.

Pöh olmak istiyorsanız, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Ayrıca en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Polis Meslek Yüksek Okulu’na (PMYO) giriş için belirlenmiş yaş sınırını da aşmış olmanız gerekmektedir. PMYO‘ya giriş için yazılı ve sözlü sınavlara tabi tutulursunuz. Sınavlardan başarılı olmanız durumunda, fiziki yeterlilik testlerine tabi tutulursunuz. Fiziki yeterlilik testlerinde belirli bir seviyenin üzerinde performans göstermeniz gerekmektedir.

Başvuru ve seçim süreci oldukça zorlu ve rekabetlidir, bu nedenle yüksek bir motivasyona, fiziksel ve zihinsel dayanıklılığa sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca, Pöh olmak isteyen adayların vatanseverlik duygularının güçlü olması ve disiplinli bir yaşam tarzına sahip olmaları gerekmektedir.

Adayların Polis Eğitim Merkezi’nde eğitim almış olması istenmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, eğitimlerine devam ederken özel harekât polisi olmak istediğini tercihine ekleyebilmektedir. Bunun yanı sıra mesleğine polis olarak devam edenlerin de PÖH olmak için başvuru yapma hakkı vardır. 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile polisler de özel hareket başvurusu yapabilmektedir.

PÖH Ne Demek?

Polis Özel Harekât, İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel bir birimdir.

PÖH Boy Sınırı

Bilindiği üzere Polis Özel Hareket olabilmek için belli bir PÖH boy kilo yapısı istenmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı olarak kabul gören bu değere sahip olmayan kişilerin başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Bakıldığında kadınlar için boy alt sınırı 162 cm olarak kabul edilmiştir. 162 cm aşağısında olan bayanlar eğitim kurumuna kabul edilmemektedir. Bununla birlikte erkekler için gerekli olan boy sınırı ise 167 cm olarak belirlenmiştir. Buda gösteriyor ki 167 cm aşağısında boy uzunluğuna sahip erkekler okullara kabul edilmeyecektir. Kilo için ise belli bir alt sınır koşulmamakla birlikte beden kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması yeterlidir.

PÖH Eğitimi Nerede Veriliyor;

1- Balıkesir Polis Meslek Eğitim Merkezi
2- Merzifon Polis Meslek Eğitim Merkezi
3- Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi
4- Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi
5- Niğde Polis Meslek Eğitim Merkezi
6- Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi