T.C.
MARMARA ÜNİVERSİTESİ
Spor Bilimleri Fakültesi

2018-2019 Öğretim Yılı
Özel Yetenek Giriş Sınav Kılavuzu

Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Başvuru ve Ön Kayıt
Başlangıç – Bitiş Tarihi
01.08.2018 – 05.08.2018

Evrak Teslim Tarihi
Başlangıç – Bitiş Tarihi
06.08.2018 – 08.08.2018
Saat: 09:30 – 16:30

Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı
Başlangıç – Bitiş Tarihi
13.08.2018 – 16.08.2018

 

AMAÇ VE KAPSAM
Bu kılavuzun amacı, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi “Antrenörlük Eğitimi Bölümü”, “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü” ve “Spor Yöneticiliği Bölümü” ne özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmasına ilişkin esasları düzenlemektir. Bu kılavuz “Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
Özel Yetenek Sınav, Seçme ve Değerlendirme Yönergesi” esas alınarak hazırlanmıştır.
BAŞVURU SÜRECİ ve GENEL BİLGİLER
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin 2018-2019 eğitim öğretim yılı “Özel Yetenek Sınavı”için belirlediği başvuru- ön kayıt, evrak teslim ve sınav tarihleri şu şekildedir:

Başvuru ve Ön Kayıt

Başlangıç – Bitiş Tarihi
01.08.2018 – 05.08.2018

(Elektronik ortamda)

 

Evrak Teslim Tarihi

Başlangıç – Bitiş Tarihi
06.08.2018 – 08.08.2018
(M.Ü. Anadoluhisarı Yerleşkesi)
Saat: 09:30 – 16:30

 

 

Özel Yetenek Sınavı

Başlangıç – Bitiş Tarihi
13.08.2018 – 16.08.2018
(M.Ü. Anadoluhisarı Yerleşkesi)

 

Sınav Üst Kurulu ve Komisyonu gerektiği durumlarda, sınav tarihlerinde değişiklik yapmak ve sınav süresini uzatmak hakkına sahiptir.

ADAY KABUL ŞARTLARI
Başvuru yapacak olan tüm adaylar, aşağıdaki genel başvuru koşullarının yanı sıra, bölümlere göre belirtilen tüm kabul şartlarını yerine getirdikleri takdirde özel yetenek sınavına başvuru yapabileceklerdir.

Genel Başvuru Koşulları
1. Başvuru tarihinde lise veya dengi okullardan mezun veya mezun olabilir durumda olmak (Kesin kayıtlarda lise diplomasını veya geçici mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder).

2. Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçları nedeniyle çıkartılmamış ve/veya Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünden 6 aydan fazla disiplin cezası almamış olmak.

3. Adayın, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girerek, Temel Yetenek Puanının (TYT) bölümlere göre belirlenmiş ve aşağıda belirtilen asgari başvuru koşullarına uygun olması.

4. Adayın sağlıklı olması [Adayların ön başvuruda resmi sağlık kuruluşu hekiminden “spor sınavlarına (“spor dalı”, “spor sınavı”, “fiziki etkinlik”, “yetenek sınavı”, “spor müsabakası”, “atletizm”, “spor yarışması” ifadelerinden biri) girmesinde sağlık yönünden bir sakınca yoktur ” ifadesini içeren bir sağlık raporunu getirmeleri zorunludur.] M.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi bünyesindeki tüm bölümlerde verilen uygulamalı ve teorik eğitim-öğretime devam edebilmeye ve mesleki uygulamaları sürdürebilmeye engel
teşkil edebilecek herhangi bir engeli, kronik hastalığı, konuşma, işitme, görme ve fiziksel bir sağlık problemi olanlar müracaat edemezler. Bu nedenle sınavı kazanarak kayıt hakkı elde adaylardan ayrıca işitme, görme, konuşma ve herhangi bir fiziksel yetersizliği olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyeti raporu istenecektir). Engelli adayların “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” na ilişkin detaylı bilgileri “Engelli Aday Başvuru Koşulları” başlığı altında açıklanmıştır (Bölüm 1, sayfa 6).

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Başvuru Koşulları

1. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak adayların 2018 yılında YKS’ye girmiş ve 2018-TYT sınavından en az 220 puan veya üzeri almış olmaları gerekmektedir.

2. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak milli sporcuların 2018 yılında YKS’ye girmiş ve 2018-TYT sınavından en az 180 puan veya üzeri almış olmaları gerekmektedir.

3. Adaylar Antrenörlük Eğitimi Bölümü için; Atıcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Cimnastik (Artistik Cimnastik, Aerobik Cimnastik Trampolin Cimnastik,), Futbol, Golf, Güreş, Hentbol, Judo, Kano, Karate- Do, Kürek, Masa Tenisi, Ritmik Cimnastik, Sualtı Sporları ve Donanımlı Dalış, Sutopu, Taekwondo,Tenis, Voleybol, ve Yüzme spor dallarında müracaat edebilirler.

4. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak adayların başvuracakları spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarının olması zorunludur (lisanslar üst üste üç yıl olmak zorunda değildir).

5. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde golf branşına başvuracak adayların, spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak en fazla “9.0 EGA exact handicapa” sahibi olmaları gerekmektedir.

6. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde judo branşına başvuracak adayların, spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak en az “Kahverengi Kuşak” sahibi olmaları gerekmektedir.

7. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde karate-do branşına başvuracak adayların, spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak en az “Siyah Kuşak 1.Dan’a” sahi olmaları gerekmektedir.

8. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde taekwondo branşına başvuracak adayların, spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu sporcu lisanslarına ek olarak en az “Kırmızı-Siyah Kuşak” sahibi olmaları gerekmektedir.

9. Adayların ibraz ettikleri spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden)
verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) sahip olmaları gereklidir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Başvuru Koşulları
1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak adayların 2018 yılında YKS’ye girmiş ve 2018-TYT sınavından en az 280 puan veya üzeri almış olmaları gerekmektedir.
2. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak milli sporcuların 2018 yılında YKS’ye girmiş ve 2018-TYT sınavından en az 180 puan veya üzeri almış olmaları gerekmektedir.
3. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak adayların en az iki (2) yıllık sporcu lisanslarının olması zorunludur (lisanslar üst üste iki yıl olmak zorunda değildir).
4. Adayların ibraz ettikleri spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden)
verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) sahip olmaları gereklidir.

Spor Yöneticiliği Bölümü Başvuru Koşulları
1. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak adayların 2018 yılında YKS’ye girmiş ve 2018-TYT sınavından en az 240 puan veya üzeri almış olmaları gerekmektedir.
2. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak milli sporcuların 2018 yılında YKS sınavına girmiş ve 2018- TYT sınavından en az 180 puan veya üzeri almış olmaları gereklidir.

3. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak adayların en az 3 (üç) yıllık sporcu lisanslarının olması zorunludur (lisanslar üst üste üç yıl olmak zorunda değildir).
– Bölüm 4, Tablo 4.2’de (sayfa 46) detaylarıyla açıklanmış olan Spor Yöneticiliği Bölümü’ne başvuran sporcu adaylar için yıldız (*)(**)(*)(****) işaretiyle belirtilen                        durumlarda “en az 3 yıl lisans” şartı aranmaz.
– Bölüm 4, Tablo 4.2’de (sayfa 46) detaylarıyla açıklanmış olan Spor Yöneticiliği Bölümü’ne başvuran adaylardan hakemlik veya antrenörlük belgelerini ibraz edenler için          “en az 3 yıllık sporcu lisansı” şartı aranmaz. Ancak hakem veya antrenör belgesi ile başvuracak olan adaylar, Bölüm 4, Tablo 4.2’de (sayfa 46) belirtilen koşulları                         sağladıkları taktirde başvurabilirler.
4. Adayların ibraz ettikleri spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden)
verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi)
sahip olmaları gereklidir.

Engelli Aday Başvuru Koşulları
Özel yetenek sınavına başvuracak olan engelli aday öğrenciler [bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın
gelişimsel bozukluklar)];
1. Üniversite veya hakem statüsündeki devlet hastanesinden aldıkları “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile engel durumlarını belgelemeleri kaydıyla, ayrıca 2018 yılında YKS’ye girmiş ve 2018-TYT sınavından
en az 100 puan ve üzerinde olması durumunda “Antrenörlük Eğitimi” ve “Spor Yöneticiliği” bölümlerinin özel yetenek sınavlarına başvuru yapabilirler.
2. “Engelli Sağlık Kurulu Rapor” unda, adayın başvurduğu spor dalında “spor yapmasına” mani bir hal olmadığı ibaresi yer almalıdır.
3. Engel durumlarını belgeleyemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılır. “Engelli Sağlık Kurulu Raporu”nun sınav başvuru tarihinden en fazla 6 ay öncesi alınması ve sağlık kurulunda başvuran adayın engel durumu ile ilgili uzman hekimin bulunması gerekmektedir. Bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmayan raporlar kabul edilmez.
4. Engelli adaylar, “Antrenörlük Eğitimi” ve “Spor Yöneticiliği” bölümlerine olmak üzere en fazla iki bölüme başvuru yapabilirler.

5. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak engelli adaylar; sadece Fakültemizde Antrenörlük Eğitimi Bölümünde uzmanlık dalı eğitimi verilen ve aynı zamanda Paralimpik spor dalları kapsamında yer alan spor dallarına başvuru yapabilirler (Tablo 1.1). Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak engelli adayların başvuru yapacakları Paralimpik spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarının olması
zorunludur (lisanslar üst üste üç yıl olmak zorunda değildir).
6. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak engelli adayların ibraz ettikleri Paralimpik spor dalında (Tablo 1.1) vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim
Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden) verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) sahip olmaları gereklidir.

Tablo 1.1. Engelli adayların Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuru yapabilecekleri Paralimpik spor dalları.

6. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak engelli adayların en az 3 (üç) yıllık Paralimpik sporcu lisanslarının olması zorunludur (lisanslar üst üste üç yıl olmak zorunda değildir). Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak engelli adaylar, en az üç (3) yıllık Paralimpik sporcu lisansını ibraz ettikleri spor dalına başvuru yapabilirler. Engelli adayların Spor Yöneticiliği Bölümü için başvurabilecekleri Paralimpik spor dalları
Tablo 1.2’de gösterilmiştir.

7. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak engelli adayların ibraz ettikleri Paralimpik spor dalında (Tablo 1.1) vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden) verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) sahip olmaları gereklidir.

Tablo 1.2. Engelli adayların Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuru yapabilecekleri Paralimpik spor dalları.

 

I- ÖN KAYIT
Özel Yetenek Sınavlarına, “Ön Kayıt” başvurusu 01- 05 Ağustos 2018 tarihleri arasında basvuru.marmara.edu.tr web adresinden elektronik ortamda yapılır. Bu bağlamda;
– Bölümlere göre belirtilen başvuru koşullarını sağlayan adaylar, en fazla 2 (iki) bölüme müracaat edebilirler. Adaylar, başvurdukları bölümü/bölümleri ve tercih sırasını elektronik sistemde yapacakları başvuru sırasında belirtmek zorundadır.
– Elektronik başvuru sırasında hatalı kayıt veya tercih yapmış olan adayların, evrak teslimde yeni bir kayıt yapmalarına veya tercih sıralamasını değiştirmelerine izin verilmeyecektir.
– Elektronik ortamda başvuru işlemini süresinde tamamlamayan adayların evrak kayıt işlemleri yapılmayacak ve sınava alınmayacaklardır. Not: ” Özel Yetenek Sınavı Başvuru İşleminiz Başarı ile Tamamlanmıştır” ifadesi görülünceye kadar işlem sürdürülmelidir. Adayların elektronik ortamdan yapacakları başvuru sırasında aşağıda belirtilen belgeleri mutlaka yüklemeleri gerekmektedir:

Elektronik Ortamda Yapılacak Ön Kayıt Başvurusunda İstenecek Belgeler

1. Lise diplomasının aslı ya da noter onaylı sureti,
2. Adayların en az iki (Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğe Bölümü) veya üç yıllık (Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümü) lisanslı sporcu olduklarını gösteren ilgili kurumca (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden) verilen lisansın/belgenin aslı ya da noter onaylı sureti,
3. Adayların ibraz ettikleri spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden
/temsilciliklerinden) verilen resmi katılım belgesinin aslı ya da noter onaylı sureti (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi)
4. Milli sporcuların spor dalında Türkiye’de milli sporcu olduklarını gösteren ve ilgili kurumca (Spor Genel Müdürlüğü, futbol spor dalı için Türkiye Futbol Federasyonu) verilen belgenin aslı ya da noter onaylı sureti (Bkz. Ek 1, sayfa 14)*
5. Sporcu/Spor özgeçmiş puanına esas teşkil edecek belgenin (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi, antrenörlük veya hakemlik belgesi) aslı ya da noter onaylı sureti
6. Spor alan/kol mezunlarının durumlarını gösteren belgenin aslı (noter onaylı sureti ya da mezun olduğu Okul Müdürlüğü tarafından onaylı)
7. Antrenörlük Eğitimi Bölümünün judo, karate-do veya taekwondo branşları başvuruları için kuşak; golf branşı başvuruları için handicap belgesinin aslı ya da noter onaylı sureti.

II- EVRAK TESLİM

Adayların başvuru sırasında verecekleri belgeler esas alınacaktır. Bu bağlamda, WEB üzerinden elektronik olarak başvurusunu tamamlayan adaylar, kayıt sonunda alacakları kendilerine ait tüm koşulları kabul ettiklerine ilişkin imzalı başvuru formunu ve elektronik ortamda yüklenenler de dahil olmak üzere, her bölüm için istenen tüm belgelerini Evrak Teslim süreci olan 06-08 Ağustos 2018 tarihleri arasında (08 Ağustos 2018 Çarşamba günü saat 16:30’a kadar) M.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi’nin Anadoluhisarı Yerleşkesindeki başvuru bürosuna teslim etmeleri gerekmektedir. Sınav başvurusu için gerekli olan tüm evraklar; sınava girecek adayın
bizzat kendisinin veya noter onaylı vekalet sahibi temsilcisi aracılığıyla, müracaat edilecek bölümler için ayrı dosyalar halinde teslim edilmesi şarttır.

Gerekli olan tüm belgelerin eksiksiz olarak 06-08 Ağustos 2018 tarihleri arasında teslim edilmesi şarttır. Başvurularda yaşanacak gecikmelerden veya kaybolan evraklardan Fakültemiz sorumlu değildir. Eksik evrak veya posta yolu ile yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir. 06-08 Ağustos 2018
tarihlerinden sonra ulaştırılacak belgeler dikkate alınmayacaktır.

Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmamış adaylar;

– Yasal temsilcileri ile birlikte fiilen beraber (Anne ve baba evliyse birlikte, anne ve baba boşanmışsa velayet sahibi velinin velayete dair mahkeme kararı ile anne veya babadan biri vefat etmişse sağ olan veli diğerinin ölüm kâğıdı ile vesayetin söz konusu olduğu durumlarda vasi vesayete dair mahkeme kararı ile birlikte) ya da

– Yasal temsilcilerin başvuruya ilişkin noter onaylı muvafakatleri yanında yukarıda sayılan yasal temsilci olduklarını ispatlayan belge örnekleri ile birlikte başvurmak zorundadırlar. Başvuru sürecinde 18 yaşını doldurmamış adaylar yukarda belirtilen koşulları yerine getirmedikleri takdirde başvuru yapamayacaklardır.

ÖNEMLİ UYARI: İki bölüme birden başvuracak olan adayların istenen tüm belgeleri iki nüsha olacak şekilde hazırlayarak, Evrak Teslim süreci olan 06-08 Ağustos 2018 tarihleri arasında iki ayrı dosya halinde teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuruda İstenecek Belgeler

1. Başvuru formu (web üzerinden elektronik ortamda yapılan başvuru tamamlandıktan sonra, bölüm tercihi ile kişisel bilgileri içeren ve başvuru bitiminde çıktısı alınarak tüm koşulları kabul ettiğine ilişkin aday tarafından imzalanacak olan başvuru formu)
2. Lise diplomasının aslı veya noter tasdikli sureti ve bir adet fotokopisi
3. 2018 YKS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,
4. Fotoğraflı nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi,
5. Adayın son bir ay içinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğrafı,
6. Sağlık Raporu

 • Adayların resmi sağlık kuruluşu hekiminden alınacak olan ve “spor sınavlarınaf (“spor dalı”, “spor sınavı”, “fiziki etkinlik”, “yetenek sınavı”, “spor müsabakası”, “atletizm”, “spor yarışması” ifadelerinden biri) girmesinde sağlık yönünden bir sakınca yoktur” ifadesini içeren bir sağlık raporunun aslını getirmeleri zorunludur.
 • Engelli sporcu kontenjanına başvuracak adayların ise, YKS-2018 kılavuzunda yer alan engellilik durumlarını belirtir ilgili resmi kurumca düzenlenen “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” belgesinin aslını ya da noter tasdikli suretini ve fotokopisini getirmeleri zorunludur. “Engelli Sağlık Kurulu Rapor”unda, adayın başvurduğu spor dalında “spor yapmasına” mani bir hal olmadığı ibaresi de yer almalıdır.

7. Sporcu Lisansı ve Kuşak Belgesi

 • Antrenörlük Eğitimi Bölümü: Adayların Atıcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Cimnastik (Artistik Cimnastik Trampolin Cimnastik, Aerobik Cimnastik), Futbol, Golf, Güreş, Hentbol, Judo, Kano, Karate-Do, Kürek, Masa Tenisi, Ritmik Cimnastik, Sualtı Sporları ve Donanımlı Dalış, Sutopu, Taekwondo, Tenis, Voleybol ve Yüzme spor dallarından herhangi birinde en az 3 (üç) yıllık lisanslı sporcu olduklarını gösteren ve ilgili kurumca (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden) verilen vizeli lisans/belgelerinin aslı ya da noter tasdikli suretini getirmeleri zorunludur. Adayların ilgili spor dalında en az üç yıllık lisanslı sporcu olduklarını gösteren lisansta/ilgili kurumca verilen belgede en az üç farklı yıla ait üç vize olmalıdır. Lisans belgesindeki son vizenin özel yetenek giriş sınavı başvuru tarihinden önceki tarihli olması gerekir.
  – Antrenörlük Eğitimi Bölümünde golf branşına başvuracak adayların, spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak en fazla “9.0 EGA exact handicapa” sahibi olduklarına ilişkin belgenin aslını ya da noter tasdikli suretini ve bir adet fotokopisini ibraz etmeleri zorunludur.

– Antrenörlük Eğitimi Bölümünün judo branşına başvuracak adayların spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak, en az “Kahverengi Kuşak” sahibi olduklarına ilişkin belgenin aslını ya da noter tasdikli suretini ve bir adet fotokopisini ibraz etmeleri zorunludur.
– Antrenörlük Eğitimi Bölümünün karate-do branşına başvuracak adayların spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak, en az “Siyah Kuşak 1.Dan” olduklarına ilişkin belgenin aslını ya da noter tasdikli suretini ve bir adet fotokopisini ibraz etmeleri zorunludur.
– Antrenörlük Eğitimi Bölümünün taekwondo branşına başvuracak adayların spor dalında en az üç (3) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak, en az “Kırmızı-Siyah Kuşak” olduklarına ilişkin belgenin aslını ya da noter tasdikli suretini ve bir adet fotokopisini ibraz etmeleri zorunludur.
– Antrenörlük Eğitimi Bölümünde asgari zorunluluk olan hendicap (golf branşı) ve kuşak belgelerini (judo, karate-do ve taekwondo branşları) ibraz edemeyen adayların, en az üç (3) yıllık sporcu lisansları olsa dahi başvuruları kabul edilmeyecektir.

 

 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü: Adayların, başvuracakları spor dalında en az 2 (iki) yıllık lisanslı sporcu olduklarını gösteren ve ilgili kurumca (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden) verilen vizeli lisans/belgelerinin aslı ya da noter tasdikli suretini getirmeleri zorunludur. Adayların en az iki yıllık lisanslı sporcu olduklarını gösteren lisansta/ilgili kurumca verilen belgede en az iki farklı yıla ait iki vize olmalıdır. Lisans belgesindeki son vizenin özel yetenek giriş sınavı başvuru tarihinden önceki tarihli olması gerekir.
 • Spor Yöneticiliği Bölümü: Adayların, başvuracakları spor dalında en az 3 (üç) yıllık lisanslı sporcu olduklarını gösteren ve ilgili kurumca (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden /temsilciliklerinden) verilen vizeli lisans/belgelerinin aslı ya da noter tasdikli suretini getirmeleri zorunludur. Adayların en az üç yıllık lisanslı sporcu olduklarını gösteren lisansta/ilgili kurumca verilen belgede en az üç farklı yıla ait üç vize olmalıdır. Lisans belgesindeki son vizenin özel yetenek giriş sınavı başvuru tarihinden önceki tarihli olması gerekir.

– Bölüm 4, Tablo 4.2’de (sayfa 46) detaylarıyla açıklanmış olan Spor Yöneticiliği Bölümü’ne başvuran sporcu adaylar için yıldız (*)(**)(*)(****) işaretiyle belirtilen durumlarda “en az 3 yıl lisans” şartı aranmaz.

– Bölüm 4, Tablo 4.2’de (sayfa 46) detaylarıyla açıklanmış olan Spor Yöneticiliği Bölümü’ne başvuran adaylardan hakemlik veya antrenörlük belgelerini ibraz edenler için 3 yıllık sporcu lisansı şartı aranmaz. Ancak “en az 3 yıl lisans” şartı aranmayan sporcu, hakem veya antrenör belgesi ile başvuracak olan adaylar, Bölüm 4, Tablo 4.2’de (sayfa 46) belirtilen resmi belgelerin aslını ya da noter onaylı suretini ibraz etmeleri zorunludur.

8. Yarışma/Müsabakaya Katılım Belgesi
§ Bölümlere başvuracak adayların; spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olması koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden / temsilciliklerinden) verilen resmi katılım belgesinin (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) aslını ya da noter tasdikli suretini ibraz etmeleri zorunludur.

9. Sporcu/Spor özgeçmiş puanına esas teşkil edecek belgelerin (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi, antrenörlük veya hakemlik belgesi) aslının ya da noter tasdikli suretinin (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kurumlardan) ibraz edilmesi gerekmektedir.

10. Milli Sporcu Belgesi
Milli sporcular; ilgili spor dalında Türkiye’de milli sporcu olduklarını gösteren ve ilgili kurumlarca (Spor Genel Müdürlüğü, futbol spor dalı için Türkiye Futbol Federasyonu) verilen belgenin aslını ya da noter tasdikli suretini getirmeleri gerekmektedir. Bu kriter engelli kontenjanına başvuran adaylar için de geçerlidir.

 • Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne Milli Sporcu Belgesi ile başvuru yapan adayların; Atıcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Cimnastik (Artistik Cimnastik, Trampolin Cimnastik, Aerobik Cimnastik), Futbol, Golf, Güreş, Hentbol, Judo, Kano, Karate-Do, Kürek, Masa Tenisi, Ritmik Cimnastik, Sualtı Sporları ve Donanımlı Dalış, Sutopu, Taekwondo, Tenis, Voleybol ve Yüzme spor dalındaki millilik belgeleri kabul edilecektir.
 • Milli Sporcu Belgesinin, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden alınması gerekmektedir.Milli Sporcu Belgesi, 12 Mayıs 2011 tarih ve 27932 nolu resmi gazetede yayınlanan “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda belirtilen yarışmalar esas alınarakhazırlanmalıdır. Milli Sporcu Belgesi Ek-1 örnekte yer aldığı şekliyle, üç (3) imzalı (Federasyon Genel Sekreteri, Federasyon Başkanı ve Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanı) olmalıdır. Üç imzalı olmayan“Milli Sporcu Belgesi” kabul edilmeyecektir. Futbol spor dalından başvuracak milli sporcuların Milli Sporcu Belgesini Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’ndan almaları gerekmektedir.

11. Spor Lisesi mezunları ve liselerin spor alan/kol bölümlerinden mezun olanların, mezuniyet belgesinin ya da diplomasının aslı ya da noter tasdikli sureti ve fotokopisini getirmeleri gerekmektedir.

ÖNEMLİ UYARI: Ön kayıt esnasında fotokopisi istenen belgelerin, kesin kayıt esnasında aslı istenir. Bu belgelerin asıllarını getirmeyen adayların kesin kaydı yapılmayacağı gibi, belgelerle ilgili tutarsızlık veya sahtelik olması durumunda adayların haklarında kanuni işlem yapılır.

Milli Sporcu Belgesi Örnek

III- Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

M.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Seçme ve Değerlendirme Sınavı 13.08.2018 – 16.08.2018 tarihleri arasında M.Ü. Anadoluhisarı Yerleşkesinde yapılacaktır.
Özel Yetenek Seçme ve Değerlendirme Sınavı, tüm bölümler için “Kadınlar -800 metre, Erkekler -1500 metre koşu performansı” ile “Sporcu/Spor Özgeçmiş” değerlendirmesi olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Engelli adaylar için Engelli Özel Yetenek Sınavı (EFYS); Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor
Yöneticiliği Bölümü için yapılacak olup, Uluslararası Paralimpik Komitesi kurallarına göre düzenlenen “400 m yarışı” ve “Sporcu/Spor Özgeçmiş” değerlendirmesi olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Engellilerle ilgili detaylı bilgiler Bölüm 5’te (Sayfa 51-54) verilmiştir. Özel Yetenek Seçme ve Değerlendirme Sınavı, bölümlere göre ayrı ayrı belirtilen ölçütlere göre yapılacaktır.
§ İki bölüme birden başvuran adaylar, 800 metre/1500 metre koşusuna sadece 1(bir) kez katılacaklardır.
§ Adayların 800 metre/1500 metre koşusunda elde ettikleri dereceler her bir bölüm için ayrı koşu puanı olarak hesaplanır ve değerlendirilir.
§ İki bölüme birden başvuran engelli adaylar, 400 metre koşusuna sadece 1(bir) kez katılacaklardır.
§ Engelli adayların 400 metre koşusunda elde ettikleri dereceler her bir bölüm için ayrı koşu puanı olarak hesaplanır ve değerlendirilir.

Önemli Uyarılar

1. Adaylar sınavla ilgili duyuru ve açıklamaları sporbilimleri.marmara.edu.tr web adresinden günlük olarak takip etmekle yükümlüdürler.
2. Adaylar basvuru.marmara.edu.tr adresine kayıt yaptırdıklarında hazırlanan Aday Başvuru Bilgi Formunu ve kimlik belgesini (nüfus cüzdanı/kimlik kartı, pasaport) 800 veya 1500 metre koşuları sırasında yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Soğuk damgası bulunmayan ve özelliğini kaybetmiş, fotoğrafsız ya da adaya benzemeyen fotoğrafın yer aldığı kimliklerle gelen adaylar sınava alınmaz.
3. Adaylar ilan edilen sınav programında belirtilen gün ve saatte sınav yerinde üzerinde herhangi bir yazı veya logo bulunmayan spor şortu/eşofman/tayt ve düz beyaz spor forması/tişört ile herhangi bir spor ayakkabısından oluşan spor kıyafeti ile sınav komisyonu önünde hazır bulunurlar. Belirtilen sınav kıyafetinin dışında sınava gelen adaylar sınava alınmazlar.
4. Sınav sırasında sıralama takip edileceğinden adaylar ilan edilen sınav programında belirtilen gün ve saatte sınav yerinde hazır olmak zorundadırlar. Sınav sırası gelen aday, sınav yerinde bulunmadığı ve/veya sırasını kaçırdığı takdirde sınava alınmayacaktır. Sınavlara girmeyen veya giremeyen adaylar sınav haklarını kaybederler.

 

III- Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı

M.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Seçme ve Değerlendirme Sınavı 13.08.2018 – 16.08.2018 tarihleri arasında M.Ü. Anadoluhisarı Yerleşkesinde yapılacaktır.
Özel Yetenek Seçme ve Değerlendirme Sınavı, tüm bölümler için “Kadınlar -800 metre, Erkekler -1500 metre koşu performansı” ile “Sporcu/Spor Özgeçmiş” değerlendirmesi olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Engelli adaylar için Engelli Özel Yetenek Sınavı (EFYS); Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümü için yapılacak olup, Uluslararası Paralimpik Komitesi kurallarına göre düzenlenen “400 m yarışı” ve “Sporcu/Spor Özgeçmiş” değerlendirmesi olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Engellilerle ilgili detaylı bilgiler Bölüm 5’te (Sayfa 51-54) verilmiştir. Özel Yetenek Seçme ve Değerlendirme Sınavı, bölümlere göre ayrı ayrı belirtilen ölçütlere göre yapılacaktır.

 • İki bölüme birden başvuran adaylar, 800 metre/1500 metre koşusuna sadece 1(bir) kez katılacaklardır.
 • Adayların 800 metre/1500 metre koşusunda elde ettikleri dereceler her bir bölüm için ayrı koşu puanı olarak hesaplanır ve değerlendirilir.
 • İki bölüme birden başvuran engelli adaylar, 400 metre koşusuna sadece 1(bir) kez katılacaklardır.
 • Engelli adayların 400 metre koşusunda elde ettikleri dereceler her bir bölüm için ayrı koşu puanı olarak hesaplanır ve değerlendirilir.

Önemli Uyarılar

1. Adaylar sınavla ilgili duyuru ve açıklamaları sporbilimleri.marmara.edu.tr web adresinden günlük olarak takip etmekle yükümlüdürler.
2. Adaylar basvuru.marmara.edu.tr adresine kayıt yaptırdıklarında hazırlanan Aday Başvuru Bilgi Formunu ve kimlik belgesini (nüfus cüzdanı/kimlik kartı, pasaport) 800 veya 1500 metre koşuları sırasında yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Soğuk damgası bulunmayan ve özelliğini kaybetmiş, fotoğrafsız ya da adaya benzemeyen fotoğrafın yer aldığı kimliklerle gelen adaylar sınava alınmaz.
3. Adaylar ilan edilen sınav programında belirtilen gün ve saatte sınav yerinde üzerinde herhangi bir yazı veya logo bulunmayan spor şortu/eşofman/tayt ve düz beyaz spor forması/tişört ile herhangi bir spor ayakkabısından oluşan spor kıyafeti ile sınav komisyonu önünde hazır bulunurlar. Belirtilen sınav kıyafetinin dışında sınava gelen adaylar sınava alınmazlar.
4. Sınav sırasında sıralama takip edileceğinden adaylar ilan edilen sınav programında belirtilen gün ve saatte sınav yerinde hazır olmak zorundadırlar. Sınav sırası gelen aday, sınav yerinde bulunmadığı ve/veya sırasını kaçırdığı takdirde sınava alınmayacaktır. Sınavlara girmeyen veya giremeyen adaylar sınav haklarını kaybederler.

 

ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
Özel Yetenek Sınav Kılavuzu
2018-2019 Öğretim Yılı

 

ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ ÖZEL YETENEK SINAVI

Bu kılavuzun amacı, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümüne özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmasına ilişkin esasları düzenlemektir.
KONTENJANLAR
2018-2019 eğitim öğretim yılında Spor Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük Eğitimi Bölümü Programı’na 79 erkek, 51 kadın ve 15 engelli olmak üzere 145 öğrenci alınacaktır.
2018-2019 eğitim öğretim yılına ilişkin Antrenörlük Eğitimi Bölümü Özel Yetenek Sınavı Kontenjanı (Tablo 2.1) ve Spor Dallarına İlişkin Kontenjanlar (Tablo 2.2) aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Tablo 2.1. Antrenörlük Eğitimi Bölümü Özel Yetenek Sınavı Kontenjanları

Tablo 2.2. Antrenörlük Eğitimi Bölümü Özel Yetenek Sınavı Spor Dallarına İlişkin Kontenjanlar

İÇERİK VE UYGULAMA
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Özel Yetenek Sınavı içeriği Tablo 2.3’te açıklanmıştır:

Tablo 2.3. Antrenörlük Eğitimi Bölümü Sınav İçeriği ve Sınavların Ağırlıkları

İÇERİK VE UYGULAMA
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2018-2019 Eğitim-Öğretim
yılı Özel Yetenek Sınavı içeriği Tablo 2.3’te açıklanmıştır:

*Kadınlar 800 metre ve erkekler 1500 metre koşularında, adaylar parkurlarını ilgili sürelerin üzerinde
tamamladıkları takdirde elenmiş/diskalifiye olmuş sayılırlar. Elenen/diskalifiye olan adayların Özel Yetenek
Sınav Puanı hesaplanmaz.

800 metre/1500 metre Koşu Puanı
Aday öğrenciler Sınav Komisyonunun yapacağı 800 metre (kadınlar için), 1500 metre (erkekler için) koşusuna girerler. Adayların koşu parkuru puanının % 10’unu alabilmeleri için koştukları parkurdaki barajı geçmeleri zorunludur. Barajı geçemeyenler elenmiş sayılır ve puanlamaya dahil edilmezler. 800/1500 metre koşu sınavından elde edilen dereceler (süre cinsinden) en düşükten en yükseğe (baraj süresi) 100′ lük ölçekleme ile doğrusal ve orantısal olarak sıralanarak puana dönüştürülür ve adaylar 100’ lük
puanlamadan elde ettikleri puanın % 10’unu alırlar. Bu hesaplama işleminde sadece Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuran adayların dereceleri kullanılır.

Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanı

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak adayların “Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanı”, Tablo 2.4’teki spor dallarının koşullarına uygun bir şekilde, 10-100 puan arasında;

 • En az 3 (üç) yıllık sporcu lisans belgelerine ve en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin katılım belgelerine;
 • Spor özgeçmiş belgelerine;
 • Okul sporları özgeçmiş belgelerine;
 • Millilik belgelerine;
 • Antrenörlük belgelerine;
 • Hakemlik belgelerine göre değerlendirilerek hesaplanır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne başvuran adaylar, başvuracakları spor dalına ait Sporcu/Spor özgeçmişlerini Tablo 2.4’teki koşullara uygun bir şekilde belgeledikleri takdirde, aynı tabloda belirtilen puanın %90’ını alırlar. Sporcu/spor özgeçmiş puanı alacak belgeye sahip olan adaylardan, durumlarını belgelemeyenlerin veya sporcu/spor özgeçmişi belgesi olmayanların başvurusu kabul edilmeyecektir.

      Tablo 2.4. Antrenörlük Eğitimi Bölümü Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanları Tablosu

 

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE SIRALAMA
Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuran adayın programa kesin kayıt yaptırma hakkına sahip olup
olmadığını belirlemek üzere yerleştirmeye esas olan Yerleştirme Puanı (YP) hesaplanacaktır. Yerleştirmeye esas
olan puanın hesaplanması için aşağıdaki üç puanın belli ağırlıklarla çarpılarak toplamı alınacaktır:

a. Özel Yetenek Sınavı Standart Puanı (ÖYSP-SP)
b. Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP)
c. 2018-TYT Puanı (TYT-P)

Standart puan hesaplaması kadın ve erkek adaylar için ayrı olarak yapılır.

Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP), koşu puanının %10’u ile “Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanı’nın %90’ı toplanarak hesaplanır ve aşağıdaki formülle standardize edilerek ÖYSP-SP hesaplanır. Hesaplamalar aşağıdaki ÖSYS formüllerine göre yapılır.

ÖYSP-SP puanları belirlendikten sonra adayların yerleştirmeye esas olacak puanları (Yerleştirme Puanı=YP) aşağıda gösterilen ve 2018-YKS kılavuzunda belirtilen tarafından hazırlanan formüllere göre Spor/alan kol bölümü mezunları ve Spor alan/kol bölümü dışında kalan adaylar için hesaplanır.

a) Spor alan/kol bölümü mezunu adaylar için YP

Aday aynı alandan geliyorsa (30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmayacaktır.)

YP = (1.17 x ÖYSP-SP) + (0.11 x OBP) + (0.22 x TYT-P) + (0.03 x OBP)

b) Spor alan/kol bölümü mezunları dışında kalan adaylar için YP:

YP = (1.17 x ÖYSP-SP) + (0.11 x OBP) + (0.22 x TYT-P)

2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülecektir. 2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adaylar, 2018-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. 2017-ÖSYS’de özel yetenek sınavı sonucu kayıt olanların bilgisi,
Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınacaktır. Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır. Adaylar elde ettikleri YP’ye göre, erkek ve kadın ayrı olacak şekilde ve spor dalları ile ilgili kontenjanlara yerleştirilirler. Kontenjan dışı kalan adaylar, erkek ve kadın ayrı olmak üzere yedek listesinde sıralanırlar. Antrenörlük Eğitimi Bölümünün asil listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün
de asil listesinde yer alıyorsa, bu aday, başvuru sırasında belirlemiş olduğu ilk tercihine yerleştirilir ve diğer
bölümün asil listesinden çıkartılır.

 

YEDEKLERİN HESAPLANMASI
a. Branş kontenjanı dolmadığı takdirde (erkek-kız dağılımı) Bir spor dalında cinsiyet kontenjanının dolmaması durumunda, öncelikle aynı spor dalının diğer
cinsiyet kontenjanının yedek adayları bu kontenjandan yararlanırlar. Kontenjanları dolmayan spor dallarının boş kontenjanları, cinsiyet kontenjanlarına öncelik
verilerek diğer spor dalları yedek adayları tarafından Yerleştirme Puanına (YP) göre sırasıyla her bir spor dalı için 2 (iki) kişiyi geçmeyecek şekilde doldurulur.
b. Engelli kontenjanının dolmaması durumunda YP puanına göre yedek listede sıralanmış olan ve en yüksek puana sahip olan adaylar, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sırasıyla her bir spor dalı için 2 (iki) kişiyi geçmeyecek şekilde açık olan kontenjan kadar asil listeye yerleştirilirler.
c. Antrenörlük Eğitimi Bölümünün asil listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün yedek listesinde kalma durumunda ise yedek listeden çıkartılır.
d. Antrenörlük Eğitimi Bölümünün yedek listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün asil listesindeyse yedek listesinden çıkartılır.
e. Antrenörlük Eğitimi Bölümünün yedek listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün yedek listesinde kalma durumunda ise başvurduğu her iki bölümün yedek listelerinde de yer alır.

BEDEN EĞİTİMİ ve SPOR ÖĞRETMENLİĞİ
BÖLÜMÜ
Özel Yetenek Sınav Kılavuzu
2018-2019 Öğretim Yılı

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖZEL YETENEK SINAVI
Bu kılavuzun amacı, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmasına ilişkin esasları düzenlemektir.

KONTENJANLAR

2018-2019 öğretim yılında Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı’na 20 kadın, 20 erkek ve 10 milli (5 kadın, 5 erkek) olmak üzere toplamda 50 öğrenci alınacaktır.

ÖZEL YETENEK SINAVI İÇERİĞİ VE UYGULAMASI
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Özel Yetenek Sınavı içeriği Tablo 3.1’de açıklanmıştır:

Tablo 3.1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Sınav İçeriği ve Sınavların Ağırlıkları

*Kadınlar 800 metre ve erkekler 1500 metre koşularında, adaylar parkurlarını ilgili sürelerin üzerinde
tamamladıkları takdirde elenmiş/diskalifiye olmuş sayılırlar. Elenen/diskalifiye olan adayların Özel Yetenek
Sınav Puanı hesaplanmaz.
800 metre/1500 metre Koşu Puanı

Aday öğrenciler Sınav Komisyonunun yapacağı 800 metre (kadınlar için), 1500 metre (erkekler için) koşusuna girerler. Adayların koşu parkuru puanının % 30’unu alabilmeleri için koştukları parkurdaki barajı geçmeleri zorunludur. Barajı geçemeyenler elenmiş sayılır ve puanlamaya dahil edilmezler. 800/1500 metre koşu sınavından elde edilen dereceler (süre cinsinden) en düşükten en yükseğe (baraj süresi)100′ lük ölçekleme ile doğrusal ve orantısal olarak sıralanarak puana dönüştürülür ve 100’ lük puanlamadan elde ettikleri puanın % 30’unu alırlar. Bu hesaplama işleminde sadece Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuran adayların dereceleri kullanılır.

Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanı

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak adayların “Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanı”, Tablo 3.2’deki spor dallarının koşullarına uygun bir şekilde, 10-100 puan arasında;

 • En az 2 (iki) yıllık sporcu lisans belgelerine ve en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin katılım belgelerine;
 • Spor özgeçmiş belgelerine;
 • Okul sporları özgeçmiş belgelerine;
 • Millilik belgelerine göre değerlendirilerek hesaplanır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuran adaylar, başvuracakları spor dalına ait Sporcu/Spor özgeçmişlerini Tablo 3.2’deki koşullara uygun bir şekilde belgeledikleri takdirde, aynı tabloda belirtilen puanın %70’ini alırlar. Sporcu/spor özgeçmiş puanı alacak belgeye sahip olan adaylardan, durumlarını
belgelemeyenlerin veya sporcu/spor özgeçmişi belgesi olmayanların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Tablo 3.2. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanları Tablosu

Kanıtlayıcı Belgelere İlişkin Açıklama:

* Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak milli sporcular; ilgili spor dalında Türkiye’de milli sporcu olduklarını gösteren ve ilgili kurumlarca (Spor Genel Müdürlüğü, futbol spor dalı için Türkiye Futbol Federasyonu) verilen belgenin aslını ya da noter tasdikli suretini getirmeleri gerekmektedir. Milli Sporcu Belgesinin, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden alınması gerekmektedir. Milli Sporcu Belgesi, 12 Mayıs 2011 tarih ve 27932 nolu resmi gazetede yayınlanan
“Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda belirtilen yarışmalar esas
alınarak hazırlanmalıdır. Milli Sporcu Belgesi Ek-1 örnekte yer aldığı şekliyle, üç (3) imzalı (Federasyon Genel Sekreteri, Federasyon Başkanı ve Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanı) olmalıdır. Üç imzalı olmayan “Milli Sporcu Belgesi” kabul edilmeyecektir. Futbol spor dalından başvuracak milli sporcuların Milli Sporcu Belgesini Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’ndan almaları gerekmektedir.
** Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak adaylar, ilgili kurumlardan (İlgili Federasyon, Spor Genel Müdürlüğü veya bu kurumların İl/İlçe müdürlüklerinden/temsilciliklerinden onaylı) başvurdukları spor dalına yönelik sporcu/spor özgeçmişini gösterir belge/belgeler almalıdır.
*** Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak adaylar, okullar arası müsabakalar ile ilgili spor dallarındaki sporcu/spor özgeçmişlerini gösterir belge/belgeler almalıdır. (Spor Genel Müdürlüğü/Milli Eğitim Bakanlığı veya Gençlik Hizmetleri ve Spor/Milli Eğitim İl/İlçe Müdürlüklerinden onaylı)
**** Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak adaylar, ilgili spor dalında vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olması koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden / temsilciliklerinden) verilen resmi katılım belge/belgeleri (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) almalıdır.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuran adayın programa kesin kayıt yaptırma hakkına sahip olup olmadığını belirlemek üzere yerleştirmeye esas olan Yerleştirme Puanı (YP) hesaplanacaktır. Yerleştirmeye esas olan puanın hesaplanması için aşağıdaki üç puanın belli ağırlıklarla çarpılarak toplamı
alınacaktır:
a. Özel Yetenek Sınavı Standart Puanı (ÖYSP-SP)
b. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
c. 2018-TYT Puanı (TYT-P)
Standart puan hesaplaması kadın ve erkek adaylar için ayrı olarak yapılır.
Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP), koşu puanının %30’u ile sporcu özgeçmiş puanının %70’i toplanarak hesaplanır. ÖYSP, 2018 yılı 2018-YKS kılavuzuna göre standardize edilerek ÖYSP-SP hesaplanır. Hesaplamalar aşağıdaki formüllerine göre yapılır.

ÖYSP-SP puanları belirlendikten sonra adayların yerleştirmeye esas olacak puanları (Yerleştirme Puanı=YP) aşağıda gösterilen ve 2018-YKS kılavuzunda belirtilen tarafından hazırlanan formüllere göre Spor/alan kol bölümü mezunları ve Spor alan/kol bölümü dışında kalan adaylar için hesaplanır.
a) Spor alan/kol bölümü mezunu adaylar için YP
Aday aynı alandan geliyorsa (30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmayacaktır.)

YP = (1.17 x ÖYSP-SP) + (0.11 x OBP) + (0.22 x TYT-P) + (0.03 x OBP)
b) Spor alan/kol bölümü mezunları dışında kalan adaylar için YP
YP = (1.17 x ÖYSP-SP) + (0.11 x OBP) + (0.22 x TYT-P)
2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülecektir. 2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adaylar, 2018-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. 2017-ÖSYS’de özel yetenek sınavı sonucu kayıt olanların bilgisi,
Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınacaktır.

Adaylar elde ettikleri YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır. Adaylar elde ettikleri YP’ye göre, erkek ve kadın ayrı olacak şekilde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü kontenjanına (40 kişi / 20 kadın, 20 erkek) yerleştirilirler.Kontenjan dışı kalan adaylar, erkek ve kadın ayrı olmak üzere yedek listesinde sıralanırlar.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü kontenjanına (40 kişi) giremeyen Milli Sporcular, erkek ve kadın ayrı olmak üzere YP puanına göre sıralanarak Milli Sporcu kontenjanı (10 kişi / 5 kadın, 5 erkek) dâhilinde
değerlendirilir. Milli kontenjan içinde asil ve yedek liste ilan edilir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü kontenjanlarında (40 kişi / 20 kadın, 20 erkek) cinsiyet kontenjanının dolmaması durumunda, öncelikle diğer cinsiyet kontenjanının yedek adayları bu kontenjandanyararlanırlar.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Millilik kontenjanının (10 kişi / 5 kadın, 5 erkek) cinsiyet kontenjanı dolmaması durumunda, öncelikle diğer cinsiyet kontenjanının milli yedek adayları bu kontenjandan yararlanırlar.

Millilik kontenjanının dolmaması durumunda kontenjanlar diğer kontenjana aktarılır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün asil listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün de asil listesinde yer alıyorsa, bu aday, başvuru sırasında belirlemiş olduğu ilk tercihine yerleştirilir ve diğer bölümün asil listesinden çıkartılır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün asil listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün yedek listesinde kalma durumunda ise yedek listeden çıkartılır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün yedek listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün asil listesindeyse yedek listesinden çıkartılır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün yedek listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün yedek listesinde kalma durumunda ise başvurduğu her iki bölümün yedek listelerinde de yer alır.

SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜ
Özel Yetenek Sınav Kılavuzu
2018-2019 Öğretim Yılı

SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜ
Bu kılavuzun amacı, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümüne özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmasına ilişkin esasları düzenlemektir.

KONTENJANLAR
2018-2019 öğretim yılında Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümü Programı’na 27 erkek, 18 kadın, 5 engelli olmak üzere 50 öğrenci alınacaktır.

ÖZEL YETENEK SINAVI İÇERİĞİ VE UYGULAMASI
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Özel Yetenek Sınavı içeriği Tablo 4.1’de açıklanmıştır:

*Kadınlar 800 metre ve erkekler 1500 metre koşularında, adaylar parkurlarını ilgili sürelerin üzerinde tamamladıkları takdirde elenmiş/diskalifiye olmuş sayılırlar. Elenen/diskalifiye olan adayların Özel Yetenek Sınav Puanı hesaplanmaz.

800 metre/1500 metre Koşu Puanı
Aday öğrenciler Sınav Komisyonunun yapacağı 800 metre (kadınlar için), 1500 metre (erkekler için) koşusuna girerler. Adayların koşu parkuru puanının % 10’unu alabilmeleri için koştukları parkurdaki barajı geçmeleri zorunludur. Barajı geçemeyenler elenmiş sayılır ve puanlamaya dahil edilmezler. 800/1500 metre koşu sınavından elde edilen dereceler (süre cinsinden) en düşükten en yükseğe (baraj süresi) 100′ lük ölçekleme ile doğrusal ve orantısal olarak sıralanarak puana dönüştürülür ve 100’ lük
puanlamadan elde ettikleri puanın % 10’unu alırlar. Bu hesaplama işleminde sadece Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuran adayların dereceleri kullanılır.

Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanı
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak adayların “Sporcu/Spor Özgeçmiş Puanı”, Tablo 4.2’deki spor dallarının koşullarına uygun bir şekilde, 30-100 puan arasında;

 • En az 3 (üç) yıllık sporcu lisans belgelerine ve en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin katılım belgelerine
 • Spor özgeçmiş belgelerine;
 • Okul sporları özgeçmiş belgelerine;
 • Millilik belgelerine;
 • Antrenörlük belgelerine;
 • Hakemlik belgelerine göre değerlendirilerek hesaplanır.

Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak adayların Sporcu/Spor özgeçmişlerini Tablo 4.2’deki koşullara uygun bir şekilde belgeledikleri takdirde, aynı tabloda belirtilen puanın %90’ını alırlar. Sporcu/spor özgeçmiş puanı alacak belgeye sahip olan adaylardan, durumlarını belgelemeyenlerin veya sporcu/spor özgeçmişi belgesi olmayanların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Kanıtlayıcı Belgelere İlişkin Genel Açıklama:
– Katılımcıların başvuru yapabilmesi (Tablo 4.2’den puan alabilmesi için) için ilgili spor dalında en az 3 yıl (her yılı vizeli) lisanslı olduğunu belgelemesi zorunludur.
– Tablo 4.2’de yıldız (*)(**)(***)(****) işaretiyle belirtilen durumlarda “en az 3 yıl lisans” şartı aranmaz.
– Hakemlik veya antrenörlük belgelerini ibraz edenler için 3 yıl sporcu lisansı şartı aranmaz.
* Bu kıstasları sağlayan sporcularda en az 3 yıl lisans şartı aranmaz.
** Bu kıstasları sağlayan sporcularda en az 3 yıl lisans şartı aranmaz.
*** Bu kıstasları sağlayan sporcularda en az 3 yıl lisans şartı aranmaz. (Bireysel sporlar ya da Takım sporlarına yönelik Uluslararası Sportif Müsabakalar)
**** Bu kıstasları sağlayan sporcularda en az 3 yıl lisans şartı aranmaz.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuran adayın programa kesin kayıt yaptırma hakkına sahip olup olmadığını belirlemek üzere yerleştirmeye esas olan yerleştirmeye esas olan Yerleştirme Puanı (YP) hesaplanacaktır. Yerleştirmeye esas olan puanın hesaplanması için aşağıdaki üç puanın belli ağırlıklarla
çarpılarak toplamı alınacaktır:
a. Özel Yetenek Sınavı Standart Puanı (ÖYSP-SP)
b. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
c. 2018-TYT Puanı (TYT-P)
Standart puan hesaplaması kadın ve erkek adaylar için ayrı olarak yapılır. Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP), koşu puanının %10’u ile sporcu/spor puanının %90’ı toplanarak hesaplanır. ÖYSP, 2018 yılı 2018-YKS kılavuzuna göre standardize edilerek ÖYSP-SP hesaplanır. Hesaplamalar aşağıdaki formüllerine göre yapılır.

ÖYSP-SP puanları belirlendikten sonra adayların yerleştirmeye esas olacak puanları (Yerleştirme Puanı=YP) aşağıda gösterilen ve 2018-YKS kılavuzunda belirtilen tarafından hazırlanan formüllere göre Spor/alan kol bölümü mezunları ve Spor alan/kol bölümü dışında kalan adaylar için hesaplanır.

a) Spor alan/kol bölümü mezunu adaylar için YP
Aday aynı alandan geliyorsa (30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmayacaktır.)

YP = (1.17 x ÖYSP-SP) + (0.11 x OBP) + (0.22 x TYT-P) + (0.03 x OBP)
b) Spor alan/kol bölümü mezunları dışında kalan adaylar için YP:
YP = (1.17 x ÖYSP-SP) + (0.11 x OBP) + (0.22 x TYT-P)

2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülecektir. 2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adaylar, 2018-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. 2017-ÖSYS’de özel yetenek sınavı sonucu kayıt olanların bilgisi,
Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınacaktır.

Adaylar elde ettikleri YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır. Adaylar elde ettikleri YP’ye göre, erkek ve kadın ayrı olacak şekilde Spor Yöneticiliği Bölümü kontenjanına yerleştirilirler. Kontenjan dışı kalan adaylar, erkek vekadın ayrı olmak üzere yedek listesinde sıralanırlar. Engelli kontenjanı sıralamasında cinsiyet ayırımı yoktur, engelli kadın ve erkek adaylar birlikte YP puanına göre sıralanırlar.

Spor Yöneticiliği Bölümü kontenjanlarında (27 erkek, 18 kadın) cinsiyet kontenjanının dolmaması durumunda, diğer cinsiyet kontenjanının yedek adayları bu kontenjandan yararlanırlar.

Engelli kontenjanının dolmaması durumunda; YP puanına göre yedek listede sıralanmış olan ve en yüksek puana sahip olan adaylar, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın açık olan bölüm kontenjanı kadar asil listeye yerleştirilirler.

Spor Yöneticiliği Bölümünün asil listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün de asil listesinde yer alıyorsa, bu aday, başvuru sırasında belirlemiş olduğu ilk tercihine yerleştirilir ve diğer bölümün asil listesinden çıkartılır.

Spor Yöneticiliği Bölümünün asil listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün yedek listesinde kalma durumunda ise yedek listeden çıkartılır.
Spor Yöneticiliği Bölümünün yedek listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün asil listesindeyse yedek listesinden çıkartılır.

Spor Yöneticiliği Bölümünün yedek listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün yedek listesinde kalma durumunda ise başvurduğu her iki bölümün yedek listelerinde de yer alır.

ENGELLİ ADAYLAR
Özel Yetenek Sınav Kılavuzu
2018-2019 Öğretim Yılı

V- SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ENGELLİ ADAYLAR ÖZEL YETENEK SINAVI
Engelli adaylar için aday kabul şartları, başvuru süreci, ön kayıt, evrak teslim ve özel yetenek sınavı genel bilgileri Bölüm 1 sayfa 5-15’te açıklanmıştır.
M.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Seçme ve Değerlendirme Sınavı 13.08.2018 – 16.08.2018 tarihleri arasında M.Ü. Anadoluhisarı Yerleşkesinde yapılacaktır.

Ön kayıt hakkı kazanan engelli aday öğrenciler 2018-TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (2018- Yükseköğretim Kurumları Sınav Kılavuzunda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilirler ve yetenek sınavını kazanan adayların kayıtları yapılır.
(1) Engelli Özel Yetenek Sınavı (EOYS), engelli adayın spor deneyimi ile fiziksel yeterliliğinin derecelendirilmesinden (400 m yarışı) oluşur.
(2) Engelli adayın Fakültemizde eğitim hakkını kazanabilmesi için EOYS yerleştirme sonuç puanı (EYSP) en az 100 olmalı ve Engelli Fiziksel Yeterlilik Sınavında (EFYS) başarılı sayılmalıdır.
(3) EOYS’de engelli aday öğrencilerin spor deneyimleri ve fiziksel yeterlilikleri aşağıda belirtilen şekilde değerlendirilir: Engelli adayın, “Kış veya Yaz Paralimpik Oyunlar’da yarışması yapılan spor dallarında (Paralimpik spor dalları) son 3 (üç) yılda katıldığı yarışmalar ve elde ettiği başarılar Tablo 5.1 bilgilerine
göre puanlandırılır. Engelli adayın spor özgeçmiş puanı (ESÖP) tek bir spor dalı için hesaplanır ve en fazla 100 puan olabilir.
(4) Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuru yapan engelli adaylar, sadece Fakültemizde uzmanlık dalı eğitimi olan ve Paralimpik spor dallarından (Bölüm 1, Tablo 1.1, sayfa 7) deneyim puanı alabilir. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuru yapan engelli adaylar ise, Paralimpik spor dallarından (Bölüm 1, Tablo 1.2, sayfa 8) deneyim puanı alabilir. Engelli aday öğrenciler, ilgili federasyon veya kuruluşların onaylı resmi evrakı ile Engelli Aday Spor Özgeçmiş Puanı (ESÖP) için belirttikleri spor deneyimini kanıtlamak
zorundadır.
(5) EFYS’de, tüm engelli adaylar Uluslararası Paralimpik Komitesi kurallarına göre düzenlenen 400 m yarışını 4 dakikada tamamlamak zorundadır. Bu sürede yarışı tamamlayamayan adaylar EOYS için başarısız (diskalifiye) sayılır.

(6) İki bölüme birden başvuran engelli adaylar, 400 metre koşusuna sadece 1(bir) kez katılacaklardır.
(7) Engelli adayların 400 metre koşusunda elde ettikleri dereceler her bir bölüm için ayrı koşu puanı olarak hesaplanır ve değerlendirilir.
(8) Erkek ve kadın engelli adayların 400 m dereceleri ayrı olarak standart puana (ortalama 50 puan, standart sapma 10 puan) çevrilir ve Engelli Fiziksel Yeterlilik Puanı (EFYP) olarak tanımlanır.
(9) EYSP = EÖSP+EFYP olarak hesaplanır ve engelli adayın Fakültemiz kontenjanlarına yerleştirilmesinde sıralama için esastır. EYSP puanları, 100 puanın altında kalan engelli adaylar başarısız sayılır.
(10) EYSP puanı eşit olan engelli adaylardan yaşı küçük olan üst sıraya yerleştirilir.
(11) Başvurduğu her iki bölümün de asil listesine giren engelli bir aday, başvuru sırasında belirlemiş olduğu ilk tercihine yerleştirilir ve diğer bölümün asil listesinden çıkartılır.
(12) Başvurduğu bölümlerden birinin asil listesine giren engelli bir aday, ikinci bölümün yedek listesinde kalma durumunda ise yedek listeden çıkartılır.
(13) Bir bölümün yedek listesine giren bir aday, ikinci bir bölüme başvurduysa ve o bölümün asil listesindeyse yedek listesinden çıkartılır.
(14) İki bölüme de başvuru yapan engelli bir aday, asil listelerde yer alamamışsa, her iki bölümün yedek listelerinde de yer alır.

Tablo 5.1 “Antrenörlük Eğitimi Bölümü” ve “Spor Yöneticiliği Bölümü” için Engelli Aday Spor Özgeçmiş Puan Tablosu