BESYO Nedir, Nasıl Kazanılır?

İçerik

 1. BESYO Kaç Yıllık?
 2. BESYO Antrenörlük Taban Puanları
 3. BESYO Antrenörlük
 4. BESYO Beden Eğitimi Öğretmenliği
 5. Besyo Dalları
 6. BESYO Okumak
 7. Besyo Branş Sınavları Nasıl Oluyor?
 8. BESYO Hakkında Herşey
 9. BESYO Nasıl Kazanılır?
 10. BESYO İş İmkanları
 11. BESYO İçin TYT Kaç Net?
 12. BESYO Koşu Parkuru

BESYO Kaç Yıllık?

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu olarak geçmektedir. Okul 4 yıllıktır.

BESYO Antrenörlük Taban Puanları

Baraj Puanları 2002 yılı itibari ile kalkmasına rağmen her üniversite kendi puanlarını belirlemektedir. Örneğin Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi TYT puanı 200 olmak zorunda aynı zamanda 3 yıllık lisans şartı vardır en az 3 adet de Esami belgesi bulundurma zorunluluğu istemektedir.

BESYO Antrenörlük

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölümü Lisans Programı’nın amacı, sporun çeşitli alanlarında (amatör ve profesyonel spor kulüplerinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İl ve İlçe Teşkilatlarında ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda antrenör veya yardımcı antrenör olarak çalışabilirler, formda olma, medikal formda olma liderliği, sağlık ve spor liderliği kondisyon ve performans geliştirme uzmanlığı, rekreasyon liderliği vb.) piyasa ve sektörün şartlarına uygun, çağdaş bilgilerle donatılmış ve bu bilgileri aktarma yeteneğine sahip profesyonel bireylerin ülke gereksinimlerine göre yetiştirilmelerini sağlamaktadır.

BESYO Beden Eğitimi Öğretmenliği

Beden eğitimi öğretmeni, anaokulundan lise seviyesine kadar çocuk ve gençler arasında fiziksel aktiviteyi destekleyen oyun ve spor aktiviteleri düzenler. Küçük çocuklar arasında motor beceri ve fiziksel gelişim, daha büyük çocuklar arasında ise uygun egzersiz ve yeme alışkanlıkları geliştirmeyi amaçlar.

BESYO Dalları

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü, Antrenörlük, Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, Engelli Egzersiz ve Spor Eğitimi, Spor Bilimleri ve Egzersiz ve spor bilimleri bölümleridir.

BESYO Okumak

Günümüzde birçok üniversitede bulunan beden eğitimi ve spor yüksekokulu; ilk ve orta dereceli okullar için beden öğretmeni, olimpiyat evleri ve spor bakanlığına bağlı diğer kuruluşlar için spor yöneticisi ve antrenörler yetiştiren bir kurumdur.

BESYO Branş Sınavları Nasıl Oluyor?

Üniversite Koordinasyon sınavlarında olduğu gibi branş sınavı yapmaktadır. Burada amaç Kendi branşınız için istenilen hareketleri belirli bir parkura göre fotosel eşliğinde saniye baz alınarak yapılmaktadır

BESYO Hakkında Her Şey

Kimler Tercih Etmeli? Öncelikle bu fakültenin bilimle ilerleyen bir bölüm olduğunu unutmamak gerekir. Bilimle ilerleyen bir bölüm her zaman kendini geliştirmeyi gerektirir. Birçok meslekte olduğu gibi bu bölümü tercih etmeden önce hedeflerinizi ve ileride kendinizi nerede görmek istediğinizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekli.
Sınav Süreci : BESYO ’da her üniversite birbirinden farklı sınav yapmaktadır. Üniversiteler aşağıda belirtmiş olduğumuz sınav metotlarından birini veya birkaçını aynı anda yapabilirler.
Başvurular Nasıl Olur? BESYO ’da tercihle alan üniversitelerin başvurusu ÖSYM tercih zamanı ÖSYM tercihiyle yapılmaktadır. Özel yetenek sınavı ve sportif özgeçmiş puanıyla alan üniversitelerin başvuruları ise üniversitenin açıklamış olduğu kılavuz çerçevesinde yapılır.

BESYO Nasıl Kazanılır?

Öncelikle BESYO özel yetenek sınavları fiziksel olduğu kadar psikolojikte bir sınavdır. Sizler sınav yerinde rakiplerinizle birlikte psikolojik bir savaş verirsiniz. En büyük psikolojik savaşı heyecanınızla karşı verirsiniz. Güncellenen Sistemde artık BESYO düşünen adayların 200 250 puan almasına gerek yok! Sizler eğerki doğru bir seviyedeyseniz ve iyi şekilde hazırlanırsanız artık 100 puanla da kazanabilirsiniz. Ancak ne kadar yüksek puan alırsanız şansınızda o kadar çok artar. Çünkü baraj puanı her üniversitenin farklıdır. Değişenin sistemde en önemli olay yetenek sınavı! Bu noktada siz 100 TYT Puanıyla bile en iyi derecelerden birini yaparsanız 350 TYT puanı olan öğrencinin orta derece yaptığında onu geçebiliyorsunuz.

BESYO İş İmkanları

-MEB’e bağlı okullarda antrenörlük ya da yardımcı antrenörlük
-Gençlik ve Spor Müdürlüklerinde antrenörlük veya memurluk
-Spor kulüplerinde antrenörlük
-Özel spor salonlarında çalıştırıcılık
-Çeşitli Sektörlerde spor aktivitelerinde ve organizasyonlarda görev alma
-BESYO Spor Yöneticiliği bölümlerinde Yönetici, Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi olma
-Masörlük
-Menajerlik
-Hakemlik
-Beden eğitimi öğretmenliği

BESYO İçin TYT Kaç Net?

Baraj kalkmıştır TYT konuları arasında matematik, Türkçe, Biyoloji, fizik, coğrafya, kimya, tarih, din kültürü ve felsefe yer almaktadır. Herhangi 1 dersten sor çözmesi yeterli oluyor. BESYO da yetenek sınavlarına girmeye hak ediyor.(Her Üniversite kendi baraj puanı belirleme hakkına sahiptir. Örneğin: Antrenörlük bölümü için tam TYT 200 ancak 3 yıllık lisans şartı vardır. Spor yöneticiliği 240 puan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 260 puan baraj sınışı bulunur. Marmara üniversitesi TYT puanı 250‘dir.

BESYO Koşu Parkuru

Üniversiteler genel olarak 100, 400, 800, 1500 metre koşuları tercih etmektedirler. Koşu mesafeleri ve puanlamaları kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Bazı okullar yorgunluk indeks hesaplamaları için üst üste 20m ya da 30m sürat koşuları yapmaktadır.