BESYO Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?
Bayrampaşa BESYO Spor Akademisi ekibi adı altında yaptığımız araştırmalardan sonra sizlerin bu sorusuna bir açıklama yapmak istedik. BESYO bölümüne sahip okulların büyük bir kısmı TYT geri kalan kısmı ise AYT ile alım yapmaktadır. TYT ile alım yapan okullar bir de yetenek sınavları yapmaktadır. AYT ile alan okullar ise sınavla doğrudan almaktadır.
Yetenek sınavları öğrencilerin birbiri ile hız çeviklik gibi konularda yarıştıkları parkurlardır.
Çok fazla kişinin BESYO bölümüne başvurduğunu düşünürsek bu sınavlara hazırlanmak epey önemlidir. Bu konuda Bayrampaşa BESYO Spor Akademisi kişiye özel hazırlanmış programlarla size eğitim verebilmektedir.

Antrenör Öğrenci İlişkisi Ve İmkanlar
Antrenörler davranış ve tavırları ile gençlerin spor deneyimini etkiledikleri gibi, yetenek seçiminde de büyük rol üstlenmekteler. Öğrencilerin aldıkları eğitim düzeyinden memnun kalma miktarı ve antrenman yapma isteklerindeki devamlılığı büyük bir oranda antrenörlere bağlıdır iyi bir antrenörün iyi olması durumunda öğrenciler yüksek performans göstermektedir. Bayrampaşa BESYO Spor Akademisi antrenör ekibimiz, genelde antrenörlerin öğrenci yeteneğinin bulunması ve geliştirilmesi için verdikleri eğitimler; Planlı ve düzenlenmiş program anlayışına dayanmaktadır. Çalışma alışkanlığı kişinin disiplinli ve kararlı olduğunun bir işaretidir, bununla birlikte spor yapmayı yeni öğrenen kişilerin gün içinde yaptığı sporlar her zaman etkili olmayabilir. Bayrampaşa BESYO Spor Akademisi ekibi olarak görüşümüz, bu aşamada bilinçli çalışma ya da planlı çalışma yöntemlerini antrenörler sporcuya öğretmelidir.

Planlı çalışma, bir hedef belirleyerek istenilen konularda performansın yükseltilmesi için hazırlanmış bir programdır. İyi bir performans elde edebilmesi için planlı hareket edilmeli ve çokça çaba gösterilmeli. Eğer yapılacak aktiviteler ve çalışmalara net bir şekilde karar verilirse, gerekli dersler çıkartılırsa, tekrar etme imkânı tanınırsa, hatalar belirlenip düzeltilirse sportif yeteneği doğru şekilde geliştirmek mümkün olacaktır. Sporcuların en iyi derecede planlı çalışmalar yapmasına, yeterli zaman, enerji, nitelikli antrenöre erişim, antrenman araç-gereç gibi kaynakların eksikliği neden olur. Eğer yüksek kalitede antrenmanlar yapılmazsa, antrenmanlara gerekli zaman, değer ayrılmazsa, antrenörler yetenek seçimi süreci hakkında bilgi sahibi değilse, araç-gereç ve imkanları yetersiz ise, öğrencinin yüksek seviyede performans sergilemesi sınırlanıp zorlaşacaktır.
Sportif çalışmalara ve etkinliklere düzenli ve sürekli olarak katılımının kaynağının dışsaldan daha çok içsel motivasyondan kaynaklandığına karar verilmiştir. Sporcunun daha istekli bir şekilde çalışabilmesi için günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere gelişimini kapsayan hedefler belirlenmelidir. Sporcuların antrenmanlardaki aktifliği ve yüksek şiddetteki çalışmaları yapabilmesi için uygun antrenman oran ve ortamının belirlenmesi için çaba gösterilmesi gerekmektedir. Sporda mükemmel olmak için yüksek oranda kaliteli planlı uygulamalar gerekmektedir. Sporcu özel alanında yetilerini geliştirebilmek için büyük oranda antrenör ve sosyal çevresinin yardımına, gelişmek için gayret etmeye, eğitim ve antrenmanlara ihtiyaç duyar. Yetenek gelişimi yıllarca süren çaba ve bağlılığa ihtiyaç duyar, öğrencinin, öğretmenlerinden ve antrenörlerinden alacağı destek başarı için çok büyük bir önem arz etmektedir. Akademisinin antrenörleri ve imkânlarıyla birlikte öğrenciler en iyi performanslarını sergileyebilmektedirler.

BESYO Bölümünden Mezun Olarak Hangi Meslek Sahibi Olabilirim?
Öncelikle değinmek istediğimiz bir konu var. Çoğu insanın gözünde BESYO bölümü sadece beden eğitimi öğretmenliğinden ibaret gibi gözükse de aslında BESYO içinde çok fazla bölüm seçeneği bulundurmaktadır. Bunlar; antrenörlük, spor yöneticiliği, rekreasyon ve daha fazlası olmak üzere BESYO bölümünün içinde bulunan bölümlerdir. Bayrampaşa BESYO Spor Akademisi olarak sizlere bu bölümleri saydık şimdi de sıra bu bölümleri okuduğunuz zaman hangi meslekleri yapabileceklerinizi açıklamada.

Antrenör: Antrenörlük belgesi alarak herhangi bir spor kulübünde antrenör veya kondisyon koçu olarak meslek sahibi olabilirsiniz.

Beden Eğitimi Öğretmenliği: Bu bölümden mezun olarak isminden de kendini açıkladığı üzere eğitim kurumlarında beden eğitimi öğretmenliği yapabiliyorsunuz.

Spor Yöneticiliği: Bu bölümden mezun olarak herhangi bir sporla ilgili olan kurumda veya özel bir kulüpte yöneticilik yapma hakkına sahip olursunuz. Mezun olduktan hemen sonra bu işe başlayamazsınız. Öncesin de hem kendiniz için hem de yapılması gerektiği için biraz deneyim kazanmanız gerekmektedir.

Rekreasyon: Bu bölümden mezun olan öğrencilerin genelde turizm de çalışma şansı olur. İnsanların boş zamanlarında içinde bulunan spor veya bir aktivite yapma isteğini bastırmak adına kurulan organizasyonları hazırlayanların başında gelirsiniz.