Bakırköy BESYO
Açılımı Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu olan BESYO’ya girebilmek için öğrenciler özel bir yetenek sınavına girerler.

Özel Yetenek Sınavı: Kişinin fiziksel aktiviteler ve birçok spor branşında test edildiği; denge, koordinasyon, sürat, dayanıklılık gibi alanlardan oluşan kademeli bir sınavdır bu yüzden bu alanda okumak isteye kişilerin iyi bir bedensel çalışma yapması gerekmektedir. Bu imkânı Bakırköy BESYO Spor Akademisi sağlamaktadır.

Bakırköy BESYO Spor Akademisi
Üniversitelerin BESYO bölümlerine giriş yapabilmek için yetenek sınavlarına girmek gerekmektedir. Bakırköy BESYO Spor Akademisi bu konuda size eğitim verebilmektedir.
Bütün öğrenciler, başarılı olma potansiyeli olan kişilerdir. Hepsiyle tek tek ilgilenilir, eksiklikleri çözülür ve nasıl başarılı olabilecekleri konusunda yönlendirilirler.
Kursa katılan bütün öğrenciler; kuvvet, dayanıklılık, hız, koordinasyon, kondisyon, esneklik ve alan testlerine girerek kendisine en uygun Üniversitenin yetenek sınavına hazırlanır.
Bütün Üniversitelerin sınav sistemleri ve sınav tarihleri farklıdır. Bunlar önceden öğrenilir ve öğrencilere de buna göre eğitim verilir. Bu sayede öğrenciler sınava çok daha hazır olur ve başarılı olma ihtimalleri artar. Birçok kişinin Bakırköy BESYO spor akademisini seçmesindeki en büyük amaçlardan biri de budur.

Besyo Nasıl Kazanılır?
Öncelikle Besyo’ ya başvurabilmek için YKS sınavına girmeniz şarttır. Besyo’ yu TYT veya AYT sınavları ile kazanabilirsiniz. TYT ile alım yapan bütün okullara girmek için yetenek sınavından geçmelisiniz ve çoğu Üniversite TYT ile bu bölümlere öğrenci almaktadır. Uşak ve Artvin Üniversiteleri gibi bazı 20 ye yakın Üniversite AYT ile alım yapmaktadır.

Besyo Okumak İçin Kaç Puan Almak Gerekir ?
TYT ve yetenek sınavlarına girerek kazanmak isteyen bir öğrencinin TYT’den en az 150 ham puan elde etmesi gerekmektedir. Tabi ki TYT puanınız ne kadar yüksek olursa kazanma şansınız da bir o kadarda yüksek olacaktır.
AYT sınavı üzerinden kazanmak isteyen biri ise AYT-EA bölümü üzerinden sınava girmelidir ve daha sonra ÖSYM tarafından yapılacak olan tercihler sayesinde yerleşebilir.

Özgeçmiş olmadan BESYO kazanılabilir mi ?
Evet kazanabilirsiniz. Bir sporcu özgeçmişi yani lisansına ihtiyacınız yok ama bazı Üniversiteler öğrenci seçimi sırasında bunu göz önünde bulundurup lisansı olan kişiye öncelik verebilir.

Bakırköy BESYO Spor Akademisi beden Eğitimi ve Spor Dersi

Bu dersin amacı; öğrencilerin, aktif ve sağlıklı olmaları, hayat becerilerinin gelişmesi, kavramlar ve stratejiler ile öz yönetim becerilerini elde etmeleri, sosyal beceriler kazanmaları ve düşünme becerilerinin gelişmesidir.
Bu hedefler doğrultusunda, öğrencilerin aşağıdaki yetenekleri elde etmiş olması gerekir

  • Fiziksel etkinlik ve sporlardaki hareket yetenekleri gelişir.
  • Hareket kavramlarını ve ilkelerini bilip spor sırasında kullanır.
  • Hareket stratejilerini ve yöntemlerini çeşitli fiziksel aktivitelerde ve sporlar sırasında kullanır.
  • Sağlığını korumak ve geliştirmek için fiziksel aktivitelere ve sporlara sürekli olarak katılır.
  • Beden eğitimi ve sporla ilgisi olan kültürel mirasımızı ve değerlerimize sahip çıkar.
  • Beden eğitimi ve spor yoluyla kendini yönetme becerilerini geliştirir.
  • Beden eğitimi ve spor yoluyla iletişim becerileri gelişir, insanlarla daha iyi iş birliği sağlar, oyunlarda adil olur haksızlık yapmaz (fair play), sorumluluklarını bilir, iyi bir lider olur, doğaya daha duyarlı ve farklılıklara karşı daha saygılı olur.

Beden Eğitiminin amacı
Amaçlar iki değişik temelde ele alınmıştır. Bunlar:

  • Bedenin eğitildiği yönüyle: Bedenin ve hareketlerinin eğitilip gelişmesini hedefler. Sağlıklı ve daha dayanıklı bir vücut, bir mücadeleye hazırlık gibi çeşitli hedeflerden ötürü yapılabilir.
  • Beden aracılığıyla eğitim veya hareketler yoluyla eğitim: Bu yöntem beceri kazanılması ve bedensel gelişim ile gelişimin farklı boyutlarında istenilen davranış ve hareket değişikliğinin sağlanması amacını taşımaktadır.